| alexSMK44 a întrebat:

Bun azi am cazut si mi-am intros putin degetul aratator si acum cand il indoi ma doare, si s-a umflat este cumva rupt? Si cum pot sa ma fac bine cat mai repede ca in 6 zile dau teza la romana. DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mdprodan a răspuns:

Salut! ca medic ma bucur ca ai grija de santatatea ta si pui asemenea intrebare.
Sa intelg ca este vorba de mana dreapta.Ai suferit un mic traumatism local, pana nu vedem nu stim daca este vreun os rupt.te rog ca luni de dimineata sa te duci direct la urgenta si sa le povestesti ce ai facut si prin serviciul de urgenta sa iti faca o radiografie locala pentru.a confirma sau infirma o fractura locala.Ptr.edem sau umflatura te rog ia o asprina daca nu esti alergic sau un alt antiinflamator la care nu esti alergic.mersi

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Daca e umflat, se poate orice. Tine-l cu gheata. Daca nu se dezumfla pana maine, mergi sa vezi doctorul de familie.

| Mirke a răspuns:

Tu nu poti sa scrii cu alte degete in afara de aratator? scrii cu cealalta mana atunci, daca te duci la urgente iti pune degetul in ghips si poti scrie cu el fara probleme, eu am avut toate degetele de la picior in ghips si am mai putut scrie