| DonMecanico a întrebat:

Buna Seara, vreau sa ma ajutati care a mai avut probleme de genul asta sau se pricepe cu un sfat bun / o recomandare buna va rog, am fost la medic de atatea ori degeaba, mi-a dat multe tratamente " Omez / Imodium / Debridat / Duador /Furazolidon " si nu am scapat cu nimic, de aproximativ 3-4 luni am aceasta problema,am probleme foarte mari cu stomacul, ma doare mai mereu stomacul simt dureri dure in jurul buricului, crampe, diaree, ma trezesc din senin dim cu o durere imensa de intepaturi si trebuie sa merg la baie, am facut si analize de sange si trebuie mare, rezultatele au iesit pozitive., am baut si ceaiuri sunatoare/menta /coada racului, mancare am inceput sa tin o mica dieta, mai mult orez, acidulitati n-am mai baut, apa plata si ceai, degeaba, tot continua durerea si trebuie, nu stiu ce sa mai fac, cum pot scapa de aceasta problema. nu pot face nimic, sa ies din casa, sa plec la scoala. ca in orice moment simt ca m-ar apuca durerea si treaba. ce sa mai fac? va rog sa ma luati in serios si astept rasp serioase.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

Problema ta necesită investigații amănunțite.
Tulburările gastrointestinale într-adevăr sunt neplăcute dar o vizită la un medic specialist ar ajuta. Necesită investigații, pentru că poate fi vorba de mai multe. Fără analize concrete nu ne putem da cu părerea.

| vangaelis a răspuns:

DonMecanico, de ce ai zis ca in trecut ai fost depistat de Giardia? M-am uitat prin intrebarile tale si abia acum am vazut. Mergi la Gastroenterologie si la Imunologie pentru investigatii.
Tratamentul medicamentos vindeca giardioza da la unele din cazuri, nu prea. Dar la unele persoane se poate sa nu apara raspuns dupa primul tratament adminstrat si este nevoie sa repete tratamentul cu aceleasi medicamente sau alte scheme de tratament.
Bine, acum nu este vorba sa ai giardioza dar au ramas problemele de dupa la nivelul tractului intestinal din pacate.

Avand in trecutul tau Giardia, medicul ti-a prescris aceste medicamente de intretinere. Dar sunt de parere ca ar trebui sa mergi la un medic gastroenterolog bun pentru noi investigatii.

| Kriss96 a răspuns:

Du-te la o clinica privata. In spitale nu prea se descurca in astfel de cazuri. La tine trebuie verificat mai amanuntit. Medicii din spitale dau niste analize banale, de rutina si apoi medicamente dupa ureche. Daca nu iti trece iti da altceva care e tot aceeasi chestie, adica apa de ploaie. De unde esti? As putea sa-ti recomand o clinica. Dar in general sa nu te bazezi pe stat. La privat o scoti la capat cu toate problemele.
Eu nu stiu exact la ce medic sa te trimit. Stiu ca o sa sune aiurea rau, dar problemele tale pot sa vina si de la altceva in afara de stomac. Ai putea avea probleme cu alte organe. Sau niste sensibilitati pe care nu le cunosti.
Imodium, Furazolidon si Debridat sunt APA DE PLOAIE!
Cine ti le-a dat are PROBLEME CU CAPUL.
Pai tot astea le iau si eu cand combin mancarea aiurea si ma imprastii O DATA.
Sunt medicamente usoare. Toata lumea le are si se iau oricum dupa ureche. Ca rau nu au cum sa-ti faca. Furazolidon se ia cate una dupa fiecare imprastiere. Poti sa bagi in tine pana nu mai poti. Nu e tratament pentru problemele tale.
Ma mir ca nu ti-au recomandat ceai de menta. Doamneee ce nepriceputi. Se numesc "medici" acum.

| vangaelis a răspuns (pentru Kriss96):

Kristi96, înainte de a explica minunatei tale minți problema, voi preciza întâi că dumneata în lipsa studiilor în domeniu ar cam trebui să fii mai cu minte înainte de a emana inepții.
Dumneata ai cumva studii în domeniul farmaceutic și medicină, de ești așa convinsă că sunt apă de ploaie?
Înainte de toate, important de reținut este că aceste medicamente nu sunt degeaba. Aceste se dau pe o schemă anume de tratament general, de regulă, un antiseptic gastrointestinal, un antagonist de reglare a motilității intestinale și inhibitor de gastrocite.
Lăsând deoparte, că la TV se fac reclamă, important este substanța activă, nu reclama.
Faptul că lumea le ia după ureche este altceva. Dar un medic nu dă medicamente după ureche.
Tratamentul dat este unul din mai multe scheme generale pentru aceste manifestări gastrointestinale.
Faptul că nu se merge mai departe cu investigațiile, da este de reproșat dar asta e altă poveste. Nu că se dau medicamente după ureche după cum declari dumneata.
Cutărescu nu a specificat dacă este vorba de medicul de familie sau de gastroenterolog.

| Kriss96 a răspuns (pentru vangaelis):

Lasand la o parte faptul ca bunica mea avea problemele de mai sus si s-a descoperit ca vezica era de vina,DA, se poate spune ca domnii medici i-au dat medicamente dupa ureche. In general se dau dupa ureche la stat (pentru ca un diagnostic incorect=tratament dupa ureche). Si daca la stat medicii ar fi asa destepti si siguri pe diagnosticul pus, nu s-ar plange lumea in draci de sistemul medical romanesc. Si acum o sa vrei sa stii de ce in cazul de mai sus medicamentele sunt aiurea date. Pai pentru ca omu' nu are investigatiile necesare facute. Tie ti se pare normal sa dai Furazolidon in cazul lui? Si cand nu-i trece sa-i dai Imodium? Pai nu e tot una?
Iar cand vezi ca nu-i trece, in primul rand il trimiti la analize mai amanuntite.
E usor sa dai Furazolidon si Imodium. Nici reteta nu-ti trebuie pentru ele. Daca vine cineva la mine cu o problema ca asta, tot Furazolidon o sa-i dau si eu. De la un medic te astepti la mai mult totusi.
Nici macar nu se stie sigur ca e de la stomac.
Nu stiu cate ai auzit tu despre medicina romaneasca. Poate ca tu ai fost mereu la privat. Si eu la fel. Dar tot aud in jurul meu alti oameni care merg la stat si nu isi trateaza problemele.
"Dar un medic nu da medicamente dupa ureche". Dar de unde sti tu asta? Ai patit-o? Ai auzit la Stiri si in ziare si la oameni ca sistemul medical de la noi e printre cele mai bune?
De parca i-ar fi rusine sa dea medicamente dupa ureche.
Uite cine era pro medici. Mai arunca un ochi pe la Stiri. Sa vezi ce "priceputi" sunt medicii nostri. Sa vezi cum "nu mor" oameni din cauza lor.

| vangaelis a răspuns (pentru Kriss96):

1. Nu a zis nimeni că problema este de la stomac
2. Frustrările tale vizavi de sistemul de sănătate de stat nu mă interesează
3. Te-ai oprit obsesiv la Immodium și Furazolidon din toată lista aceea, ceea ce confirmă ce este de confirmat
4. De reproșat cum am mai spus este faptul că nu s-a continuat cu investigațiile și analizele de rigoare da, dar pe moment, medicamentele respective pe care le-am explicat pe măsura înțelegerii tale, au rolul lor pentru tulburările gastrointestinale.
5. În povestea cu bunica ta, nu ai specificat care vezică:
urinară sau biliară?
Că doar patologiile celei biliare dă tulburări intestinale.
La fel este de reproșat neînceperea investigațiilor mai ales că este implicat o persoană vârstnică.
6. Nu am lăudat sistemul de sănătate de stat
7. Medicul nu dă medicamente după ureche, de multe ori greșește, omite, etc dar după ureche nu. Pentru că sunt ceva protocoale de respectat. E ca și cum ai spune că doctorul îți dă tratament "băbesc"
8. Nu trăiesc în puf, sunt simplu ca tot românul, am și eu nemulțumirile mele vizavi de de sistemul medical dar asta nu înseamnă să generalizez. Aiurea este că nu știi care este treaba cu medicamentele respective și emani venin

9. N-am fost la privat niciodată

10. O zi bună!

| Kriss96 a răspuns (pentru vangaelis):

1. Ai pomenit de tulburari gastrointestinale. Ori tu scrii in somn si nu-ti aduci aminte.
2. Nu sunt frustrari. Tu ridici medicii in slavi, in conditiile in care sunt destul de multi care dau diagnostice gresite si chinuie pacientul cu analize si medicamente, ca in final sa nu-l faca bine si eventual sa-l trimita acasa spunandu-i ca e prea stresat sau alte porcarii din astea, descurajand astfel initiativa oamenilor de a merge la doctor.
3. Am zis si de Debridat in primul post care nu iti era adresat (ceea ce inseamna ca te bagi si aiurea in conversatie). Si pe celalte doua nu le-am mentionat (adica Omez si Duador) pentru ca nu sunt asa comune ca Imodium/Debridat/Furazolidon. Eu m-am legat de cele comune,pe care le ia toata lumea, dupa ureche (ca nu e nimeni idiot sa se duca la medic pentru ca a mancat portocala si dupa aia a baut lapte si nu stie cate pastile de Imodium sa ia). Fa si tu o dferenta intre o problema minora si comuna, si o problema grava, fara diagnostic, care te deranjeaza de 3-4 luni. E o diferenta nu?
4. Ce investigatii? Medicul care i-a dat dupa ureche Furazolidon ca asa a auzit el ca e pentru diaree-ca toata lumea stie pentru ce este-nu o sa-l trimita la investigatii mai serioase. O sa-i ia sange pana o sa se sature. Mai mult nu cred ca stie. Iar medicamentele respective nu sunt tocmai bune pe moment. Ca sunt nule. Persoanei in cauza nu i-a trecut de la ele. Si inca te contrazici. Acum spui ca are tulburari gastrointestinale, dupa aia spui ca nu a zis nimeni ca are probleme cu stomacul. Pai tulburarile gastrointestinale asta inseamna. Se refera la digestie. La tot ce tine de digestia alimentelor. Mai pe romaneste probleme cu stomacul.
5. Biliara. Pai aia urinara de unde sa aiba legatura cu simptomele respectivului? Ce imi reprosezi tu mie? Unde am scris eu ca nu a facut investigatii? Pai de unde mama naibii ar fi stiut ca are probleme cu vezica? Halal logica. Normal ca medicul i-a spus!
6. Dar ridici medicii in slavi. Pentru ca in opinia ta nu se pot da medicamente dupa ureche. E rusinos. Le e rusine. De ce nu iei in calcul posibilitatea ca medicul la care a fost respectivul, sa fie un nepriceput? Daca era priceput dadea niste analize mai complexe si nu medicamente anti diaree.
7.Lasa. Mai bine sa zicel dupa ureche. Daca greseste sau omite e si mai rau. Pai pentru ce mai e medic atunci? Iar protocoalele nu interzic minciuna. Medicul ala ar putea foarte bine sa zica "am crezut ca avea diaree acuta si i-am dat Furazolidon". In realitate el a dat dupa ureche. Dar cine sa-l condamne? Toti am fi dispusi sa acceptam un astfel de diagnostic. Simptomele vorbesc de la sine.
8. Si nici eu nu am generalizat. Dar sunt medici buni si medici nepriceputi. Sa nu excludem vreo posibilitate.
De parca sti tu mai bine care e treaba cu medicamentele respective. E ca si cum ai lua Paracetamol pentru febra 39.8
Eu as zice ca mai bine iei ceva mai puternic. Acum ce o sa zici? Ca nu stiu care e traba cu Paracetamolul? Pai treaba e ca nu e un medicament pentru febra mare. Asta daca vrei sa te asiguri ca scade corect. De asta exista medicamente mai usoare si medicamente mai tari. Ai inteles care e treaba cu Furazolidon si toate alea? Sunt prea usoare pentru cineva care are probleme de 3-4 luni. Daca nu i-a trecut cu ele, de ce insisti sa le mai ia?

| vangaelis a răspuns (pentru Kriss96):

Premisa pentru ca s-a dat aceste medicamente sunt pentru tulburari gastrointestinale care la randul lor pot fi de anumite etiologii, factori implicati. Ori daca tu nu stii ce inseamna, sa fii sanatoasa.
Am zis ca este de reprosat ca nu s-a initiat investigatii amanuntite, nu stiu care este problema ta. Individul nu a precizat ce doctor i-a prescris alea. Daca este vorba de medicul de familie, e clar ca i-a dat tratament dupa o schema generala pe care am explicat intr-un comentariu anterior.
Dar mergi la un vraci din Africa daca tot ai ceva cu medicii.
Interesant este ca o fetita de 16-17 ani, care intreaba pe forumuri de tratamente pentru dureri menstruale, in loc sa mearga la ginecolog la privat (ca la stat e de jale) imi da lectii de farmacologie.
Foarte interesant!

| vangaelis a răspuns (pentru Kriss96):

Tulburarile gastrointestinale nu inseamna ceva cu stricta referinta doar la stomac.

| vangaelis a răspuns (pentru Kriss96):

Cat despre vezica biliara, vorbeam de bunica-ta. dar esti cam copil. ai cam pierdut sirul ideilor. Stai pe pace, sa nu explodezi de la atata venin.

citez: "Lasand la o parte faptul ca bunica mea avea problemele de mai sus si s-a descoperit ca vezica era de vina, DA, se poate spune ca domnii medici i-au dat medicamente dupa ureche. "

| Kriss96 a răspuns (pentru vangaelis):

Din nou nu faci diferenta intre o durere banala care are o cauza bine definita si problema de mai sus, care e destul de serioasa, iar un diagnostic corect nu s-a pus inca. Arata-mi diploma de Medicina aporpo. Ca pari "destept". Ma gandes ca poate ai vreo diploma sa-ti ateste "desteptaciunea".
Si nu plecam de la nicio premisa. Ca respectivul cu problema nu a specificat vreun diagnostic! Tu i l-ai pus acum. tulburari gastrointestinale. Cine esti tu sa dai diagnostice nu stiu. Macar eu nu pun diagnostice. Tu mai ai putin si iti pui parafa.
De fapt tu de ce ai sarit cu gurita pe mine? Ca pana la urma tu ai fost primul care mi-a sarit in cale zicandu-mi ca eman ineptii.
Eu sustin ca tratamentul pe care i l-a dat medicul nu a fost unul corect. Si ca un astfel de tratament nu este corespunzator. Pentru ca nu da rezultate. Pentru ca respectivul a luat mai multe tipuri de pastile care au la baza aceeasi actiune, si nu i-a trecut in 3-4 luni. Probleme? Du-te la un psiholog. Nu am cum sa te ajut. Si nu ma cert cu oamenii creti la minte care nu stiu sa accepte o parere, si inca una foarte fondata.
Iar ultimul comentariu este foarte vag si cred ca iar scrii in somn.
Te citez: La fel este de reproșat neînceperea investigațiilor mai ales că este implicat o persoană vârstnică.
Adica imi reprosezi ca persoana varstnica (bunica mea) nu a inceput investigatiile pentru problemele ei.
Adica? Ce imi reprosezi? Eu iti zisesem asa: Lasand la o parte faptul ca bunica mea avea problemele de mai sus si s-a descoperit ca vezica era de vina, DA, se poate spune ca domnii medici i-au dat medicamente dupa ureche.
Acuma sa-ti traduc. Prin "s-a descoperit ca vezica era de vina" m-am referit la bunica mea. Cand s-a dus la medic aia au descoperit sau si-au dat seama, cum vrei sa zici, ca are probleme cu vezica. Biliara. Ca tu m-ai intrebat care din ele..Halal logica.
Iar prin "Da, se poate spune ca domnii medici i-au dat medicamente dupa ureche" m-am referit la persoana de mai sus, care a cerut ajutor aici. Pentru ca se poate sa aiba aceeasi problema. Sau alta problema, dar care nu e legata de stomac si tot ce tine de partea gastrointestinala. De aceea i-au dat medicamente dupa ureche. I-au pus si diagnosticul dupa ureche. Dovada? De 3-4 luni tot nu i-a trecut, desi a luat mai multe medicamente. Iar analizele de sange, asa cum sunt mentionate de persoana in cauza, nu sunt de ajuns. Macar aici ne-am pus de acord.
Iar venin ai tu in creier. De unde si "inteligenta" mortala.

| vangaelis a răspuns (pentru Kriss96):

Ai inteles gresit. Dar este o scuza. Esti un copil nevrotic in plina adolescenta. O seara buna!

| vangaelis a răspuns (pentru vangaelis):

Tulburarile gastrointestinale nu este diagnostic. se refera la manifestarile pe care le are individul. dar ce sa explic unui copil pubertin?

| vangaelis a răspuns (pentru vangaelis):

Tulburarile gastrointestinale nu este diagnostic. se refera la manifestarile pe care le are individul. dar ce sa explic unui copil pubertin?

| FloriNKennY a răspuns:

Cel mai simplu cauta si fa un RMN la stomac sa-ti dea un diagnostic clar, nu de pe ureche.