| DavidIron a întrebat:

Salut TPU.
Când am fost pe clasa a 6 a, am avut un fel de vedere dublă, deci nu vedere dublă continua, aveam vedere dublă când ma uitam la un punct il vedeam dublu. Când închideam un ochi vedeam bine fără vedere dublă.
De ceva timp am observat ca vad dublu.
M-am filmat și am văzut ca ochiul stâng e un mm mai tras către ochiul drept.
Parca cu ochiul stâng ma uit un mm către ochiul drept.
Ma mir ca mi-a trecut atunci și acum a revenit.
Vreau doar sa va zic dacă ați mai pățit așa.
Nu va cer diagnostice sau tratamente, sunt conștient ca ar trebui sa ma consulte un medic oftalmolog.
Doar voiam sa știu dacă ați mai pățit careva sa aveți vedere dublă cum am spus mai în sus și sa dispară și după sa reapărea după mult timp.
Ms.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la oftalmolog, nu e de la ochi, de fapt e de la muschi

| raMLesS a răspuns:

Acopera-ti fiecare dintre ochi cu mana si incearca sa iti dai seama daca vezi la fel de bine cu amandoi sau ai unul mai slab decat celalalt. Daca un ochi este mai slab ca celalalt, creierul incearca sa ignore imaginea de la ochiul mai slab si sa o foloseasca pe cea de la cel mai bun, asta deoarece exista o diferenta semnificativa intre cele 2 imagini percepute.
Solutia ar fi purtarea ochelarilor sau a lentilelor de contact, astfel iti egaleaza diferenta dintre dioptrii si iti corecteaza acest defect(asta daca nu cumva e mai avansat).
Mergi la un consult oftalmologic, acolo iti determina dioptriile si iti scrie pe ceva ce fel de lentile ai nevoie, apoi iti alegi ochelarii pe care vrei sa-i porti si in cele din urma o sa te cheme sa ii iei dupa ce termina de montat lentilele, de obicei ziua urmatoare sau in cel mult 2 zile.

| DavidIron explică (pentru raMLesS):

Ochiul drept e mai slab puțin, nu foarte mult
Dar cu ochiul stâng abia citesc dar vad bine cu el

| DavidIron explică (pentru raMLesS):

Dar e puțin în spre dreapta ochiul stâng.
Si anul trecut ochiul drept era mai slab dar nu am avut probleme gen vedere dublă.

| DavidIron explică (pentru anonim_4396):

Se poate sa fie de la telefon?

| raMLesS a răspuns (pentru DavidIron):

Du-te la oftalmolog, ai nevoie de ochelari.

| Zuzu1991 a răspuns:

Ai o problema cu sincronizarea ochilor relativ la distanta
ORICINE poate vedea dublu daca focalizeaza pe un deget pe care si-l tine in fata ochilor, iar restul din spate apare "dublu"

moment in care tie iti trebuie oftalmolog, altfel s-ar putea sa se agraveze