| MoroșanuGigi324 a întrebat:

Salut TPU!
Cand imi rotesc ochii la spre stanga se vad spre interiorul ochiului adica spre nas niste firicele de 1-2 cm rosii. Menționez ca se vad la ambii ochii. E normal? Cum as putea sa scap de ele acasa cu remedii naturale sau e nevoie de medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i normal, dar asta se intampla din cauza fortarii excesive a ochiului, pe ecrane electronice (telefon, laptop, tableta, computer).
Redu statul pe asemenea ecrane la maxim 1 ora pe zi si ochii tai se vor odihni si reface, si nu se vor mai sparge vas fine sanguine, in ochi.
Nu exista remediu naturale pentru asta, fiind o cauza provocata de tine voit, prin statul prea mult pe ecrane electronice si fortatul ochiului, pana crapa venele sanguine, foarte fine, ale ochiului.
SE pot repara daca elimini sau reduci dratisc fortarea ochiului prin eliminarea ecranelor electronice.
Vara asta, 3 luni de vacanta, ia o pauza si iesi la facut un sport in aer liber!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt artere care hrănesc ochiul. Nu poți scăpa de ele.

| johnnny123 a răspuns:

Tu câte ore pe zi îți petreci examinându-te în oglindă?