| postasu94 a întrebat:

Salut TPU, cat tine sevrajul la alcool? M-am lasat de 3 saptamani dintr-o data si am niste stari urate. Palme transpirate, moleseala, ameteli nu am chef de nimic.Am si probleme cu anxietatea si cu atacuriile de panica, analizele mi-au iesit putin modificate:ggt,tgo, tgp, trigliceridele si am o obsesie ca as avea probleme cu inima cu toate ca tensiunea nu urca peste 12 cu 7. Am o teama tot timpul ca o sa fac infarct sau ca o sa mi se opreasca inima si o sa mor. Am 26 de ani si ekg la urgente mi-au iesit bune zilele astea o sa ma duc si la un cardiolog la un control. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

In functie de diversi factori, anumite simptome ale sevrajului alcoolic se pot mentine chiar si timp de 6-8 saptamani.

| postasu94 explică (pentru Floridori):

Adica? ce factori mai exact?

| Floridori a răspuns (pentru postasu94):

Starea de sanatate generala, conditii sau afectiuni ale ficatului sau ale rinichilor, alimentatie, hidratare, conditii sau tulburari neurologice, psihice, sau psihologice, perioada si cantitatile in care a fost consumat alcoolul etc.
Factorii, in special cei fizici, sunt numerosi, incepand de la un deficit de vitamine sau minerale, ori hidratare insuficienta, pana la afectiuni grave.