| Georgiana69 a întrebat:

Bună, am 18 ani și de ceva timp mă confrunt cu anxietatea și atacurile de panica. Merg la un psiholog pentru asta, însă am anumite gânduri pe care nu mi le pot scoate din minte, iar asta îmi cauzează niște stări destul de neplăcute. Mă tot gândesc că pot face infarct oricândhappy pot face asta dacă nu am probleme cu inima? Mi-am făcut ekg chiar vreo 3 sau 4 și au ieșit bine, analize de sânge și asa mai departe, sunt bune, însă am nedumerirea aceasta, se poate să-mi spusă cineva dacă este posibil?
Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu faci de la anxietate nimic,nu vei pati nimic,asta e doar in capul tau,așa se manifesta anxietatea prin frici nedefinite,fictive.
Gândurile alea le poți înlocui cu altele pozitive,îți setezi gândirea sa ai gânduri doar pozitive, frica aia de boli e ireala, niciodată nu se întâmplă așa cum îți imaginezi sau proiectezi datorita gândurilor/imaginației.
De la anxietate poți să simți și dureri in zona pieptului a inimii, dar nu ai nimic, e doar un simptom somatic al anxietății perceput greșit de propria minte.
Consuma ceai de sunătoare te va ajuta foarte mult și magneziu B6, poți lua o lună jumate din ambele.
Gândurile și ce simți nu coincide cu realitatea.

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Încrederea în Dumnezeu îți va face mult bine. Citirea zilnică a Bibliei va duce la credință și la o stare de liniște.
Pe lângă acestea, sportul și preocuparea pentru a ne dezvolta pe toate planurile, va ține mintea departe de gândurile negative.

| nukeyly a răspuns:

Traieste fiecare zi ca pe ultima si fa ce-ti place. Poti muri din orice nimic, accident grav sau banal, iti pica in cap o ruleta de la 400m, pica din avion ceva apa care pana la sol CONGELEAZA si te trezesti cu un turture de 2m in tine: KO, incurcatura de mate in timp ce dorimi, sau moarte naturala la 25 de ani.

Gandesti gresit schimba macazul si mergi mai departe.

Toti ne ducem la un moment dat, dar ce ce ti-e frica nu scapi, e 500% posibil ca prin teoria atractiei[ganduri emise in univers] sa atragi exact ce nu vrei.

Vezi serialul
1000 Ways to Die [TV Series 2008-2012]
https://www.imdb.com/title/tt1105711/
Several different deaths based on true stories.
https://www.youtube.com/watch?v=TlfiYAAbGeE
https://www.youtube.com/watch?v=_M66byMnN7w
https://www.youtube.com/watch?v=SPGEmQvGIyg
https://www.youtube.com/watch?v=0VFYwcgu0yk
https://www.youtube.com/watch?v=6h9Uxgd7qR8

| MrAM a răspuns:

Infact pot face oricand, ba poti muri orcand. Si de murit murim cu toții la un moment dat. Asa ca traieste cat ai de trait si nu te mai gandi la asta. Adopta un stil de viata sanatos si ai sa reduci riscul aparitiei unui infarct.