| anonim_4396 a întrebat:

Ce ciudat pare, nu? Cand suntem bolnavi, ne doare ceva, automat ne temem, se instaleaza o frica de moarte in noi. Ne-am fi dorit sa fim ca inainte, sa nu fi patit nimic. Cautam pe internet bolile, ceea ce credem ca ne doare, simptomele, si asa mintea noastra se inmagazineaza cu teama. Vrem sa fim optimisti, ca este ceva trecator, dar nu putem. Cum zice si o vorba : Raceala netratata dureaza 7 zile, iar tratata tot 7 zile. Poate asa este si cu alte dureri. De ce incepem unii, printre care si eu, si va rog nu va bateti joc, fiti cu bun simt, cand ne doare capul 2-3 zile, avem o diaree, ne doare spatele, etc, ne temem si parca nu se mai termina. La sfarsit cand ti-a trecut totul, iti dai seama ca a trecut nici macar 7 zile. Sa nu exageram ca mai dureaza inca cateva zile. Eu nu inteleg, de ce se inmagazineaza teama asta in noi? Facem tot felul de scenarii, ne punem noi diagnostic ( adica ne gandim ca aia am avea) si pe cand ajungem la medic, cu teama, dupa ce ne consulta si ne zice ca nu avem nimic, ne linistim. Inteleg ca trebuie sa fim putin ingrijorati, dar de ce se instaleaza frica de moarte de ceva periculos, pentru orice? Voua vi se intampla asta? De ce?

O zi buna sa aveti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Avem aveasta teama de a nu muri cand suntem bolnavi, pentru ca atunci ne simtim la risc. Cand totul merge bine nu avem timp sa ne gandim la cum este cand suntem bolnavi. Insa cand suntem bolnavi avem boala care sa ne aminteasca mereu ca ne simtim nasol, corpul este mai slabit, nu mai avem putere, avem dureri, iar astea sunt efectele bolii. Este normal sa ne focusam pe ele, pentru ca boala este o stare nenaturala a corpului, din cauza asta se simte asa.Desi corpul este facut sa se ocupe de boli, noi nu avem rabdare sa isi faca singur treaba. Cautam pe net pentru ca nu ne simtim bine si vrem sa ne simtim bine din nou.
Cat despre timpul trecut care ni se pare ca a durat foarte mult, asa se intampla intotdeauna, nu numai in cazul bolilor. Cand asteptam undeva, cand ne plictisim la vreo ora, cand suntem in prezenta cuiva care nu ne face placere si in cazurile astea ni se pare ca timpul a trecut mult mai greu, decat de obicei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Mie nu mi se intampla asa ceva, iar celor care li se intampla, ar trebui sa faca o consiliere psihologica dupa parerea mea.
O zi buna si tie!