| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Ce îmi puteți spune despre viata unei persoane cu dizabilitate care nu are un loc de munca plătit? Care sunt riscurile la care se supune o persoana cu dizabilitate? Persoana cu dizabilitate isi poate intemeia cand doreste o familie, iar daca nu care este procedura? Cum este vazuta in societate o persoana cu dizabilitate? Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IonelaIasmina a răspuns:

Ai dizabilități? Pt că dacă nu ai nu ar trebui să te intereseze asta, pentru că acei oameni săracii, chiar suferă.
În fine..cu locul de munca nu știu ce să zic.
Riscuri...pai riscurile sunt sănătatea dar în rest nu știu.
Poți întemeia o familie dar foarte greu pentru că multe/mulți nu vor partener cu dizabilitati(oameni rău se numesc astia)
În societate. unii rad(car enu au 7 ani de acasa) iar altora le pare rău și vor sa te ajute.
Sănătate multa! seara frumoasa!

1 răspuns:
| Eireann a răspuns:

Ok. Nu stiu cum e viata unei peroane cu dizabilitati care nu are loc de munca platit, eu am avut chiar si 2 locuri de munca destul de bine platite concomitent deci teoretic nu e imposibil sa gasesti un loc de munca, mai ales acum cand lumea a descoperit ca angajatii pot sa lucreze bine mersi de acasa.
Riscurile sunt diferite in functie de dizabilitati.
Da, pot intemeia o familie cand si cum vor, nu suntem in Germania naziste unde persoanle cu handicap sunt sterilizate fortat intr-un program de eugenie nationala pentru a proteja rasa superioara.
Societatea... ce e deranjant pentru mine e ca brusc multa lume se simt indreptatita sa te intrebe despre dizabilitatea ta si sa iti dea sfaturi. In rest ma descurc ok.