| Blu3Li0n a întrebat:

Ceaiul de cătină este bun pentru tuse? Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Ceaiul de salvie este foarte bun pentru vindecarea tusei. Mierea si lamaia e cel mai bun tratament pentru eliminarea tusei si intarirea imunitatii. Pune intr-un pahar 1 lingura plina cu miere de albine si 1/2 suc de lamaie stoarsa si bea cu inghitituri mici dupa cele 2/3 mese servite.
Beneficile Catinei nu e recomandata daca ai astm bronsic, poti citi singur pentru ce o poti folosi: https://www.marieclaire.ro/......raculoase/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și tratament specific cu medicamente.

| Andreeush a răspuns:

Da, este bun.

| NLS a răspuns:

Cătină, soc, ghimbir, tei, scai vânăt, ceapa, sau decoct de nuci (la 1 l apa vreo 8 nuci, cu coaja, dar sparte cu spărgătorul, și 8 linguri de zahar,... Fierbi vreo 30 min, pana începe sa își schimbe puțin vâscozitatea).

| anonim_4396 a răspuns (pentru NLS):

Ghimbirul cum se folosește în caz de tuse? Că mi-am cumpărat și eu ghimbir și încă n-am studiat cum să-l folosesc.

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Se face ceai, o bucata de vreo 3 cm, tăiată în cubulețe mai mici, la 1 l de apa.
Am spus ceai, care presupune sa iei vasul cu apa care fierbe de pe foc imediat după ce ai pus fructele, si sa îl lași 10 min acoperit cu un capac...
Însă in cazul ghimbirului eu îl mai las un minut-2 sa fiarba și apoi îl iau deoparte.
Zaharul sau mierea eu le adaug în clipa în care îl iau de pe foc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mi-am făcut aseară din ăsta: https://www.totuldespremame.ro/......-recomanda

(E prima dată când încerc. Am folosit zahăr brun și chiar a ieșit sirop. Acum să văd la ce mă va ajuta...)