| mjynhgfbvdc a întrebat:

Salut TPU! Cum as putea scapa de anxietate? Am inceput sa ma sperii destul de des din cauza gândurilor.
Imi ocup mare parte din timp cu scoala si socializand dar tot ajung la finalul zilei sa am anxietate.
Help?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa somnului de noapte duce in timp la probleme seriose psihice, incepand cu lipsa de concentrare, depresie, anxietate, paranoia samd.
Cand multe luni sau probabil ani nu ai dormit intre 10 seara si 2 naptea, corpul tau nu a mai produs 2 hormoni vitali creierului (serotionina si melatonina).
La ce ora este culcarea ta? Cate ori dormi pe NOAPTE?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa faci ceva sa îți distragă acele gânduri, in momentele de anxitate poți citi o carte, poți face exerciții fizice, sa vizionezi un film ce comedie, orice ți-ar putea atrage atenția de la acele stări anxioase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce tip de anxietate ai?

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Anxietatea nu este ceva de care putem scăpa peste noapte din nefericire, totuși soluția care funcționează cel mai bine este terapia prin intermediul căreia vei reuși să găsești sursa anxietății tale, toate problemele pe care oamenii le au pleacă de undeva, colaborând cu un psihoterapeut vei reuși să găsești sursa anxietății tale și în cele din urmă să o ameliorezi, ba chiar și să o rezolvi, nu uita că pentru a scăpa de ea ai nevoie să investești timp și efort. În cazul în care nu îți permiți să mergi la terapie pe termen lung încearcă să cauți cărți pe subiectul acesta și să le citești, încearcă să aplici metodele din cadrul lor, caută grupuri de sprijin pe Facebook sau postări legate de #anxietate pe Tik Tok sau Instagram, discută cu oameni care au trecut prin așa ceva și vezi ce a funcționat pentru ei, testează până găsești ceva care să funcționeze și pentru tine, dar dacă totuși nu reușești, te rog să iei în considerare terapia. Mult succes!

| andronieandrei22 a răspuns:

Nu prea stiu eu dar eu zic sa te gandesti asa : oricum in 100 de ani nimeni nu o sa te mai aminteasca, asa ca fa ce vrei si distrezate, nu lasa ceva sa iti intre in cale si nu te mai gandi atat la toate