| Qwertyuop2389 a întrebat:

Cum pot scapa de anxietate?
In cât Timp as putea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

In primul rand, ce simptome ai?
Ai anxietate ca trasatura de caracter sau ai o tulburare de anxietate? Ca sunt lucruri si abordari diferite.

| Freya1 a răspuns:

Poate sa te tina o viata.
Eu sunt anxioasa de mica si acum am 23 de ani si inca nu am gasit o solutie care sa ma scape in totalitate.Pentru moment poti sa iti infrunti temerile, sa socializezi, sa iti impui si sa te convingi ca nu are de ce sa iti fie frica si poate te ajuta.

| Donsavas a răspuns:

Faci sport pentru a te epuiza intr-un mod util, dormi noaptea, renuti la stimulante(cacao, cafeina, zahar) si citesti carti de psihoterapie, pentru a te reeduca!

| georgiana999 a răspuns:

Un jurnal te-ar putea ajuta ( de preferat unul online ca sa nu afle lumea ce ganduri ''negre'' ai ). Cu cat notezi tot ceea ce te supara, cu atat vei fi mai deshisa si vei descoperi ca dracul nu este ''negru'', ci ''gri''.

| Señor1ta a răspuns:

Mișcare, sport, o viață sănătoasă și ține-ți mintea ocupată.

| Qwertyuop2389 explică (pentru Señor1ta):

Și in cam cât timp ar trece?
Nu de alta, dar am un gand care tot nu ma lasa in pace și o neliniște asa, ceva minor

| Señor1ta a răspuns (pentru Qwertyuop2389):

Nu e vorba de un timp anume, e diferit de la persoană la persoană, dar dacă simți că nu te descurci singură, mergi la un specialist.