| Marian2314 a întrebat:

Salut tpu.Cum fac rost de card de sănătate european și dacă îl pot obține pe loc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pe loc? nici vorbă - dacă-l iei intr-o săptământ fii fericit.

Primești rapid in schimb o coajă de hâtrie pe care scrie ceva in românește - ce utilă e in străinătate!

| mihai69 a răspuns:

Acest card se eliberează la cerere. Asiguratul va depune în scris, la sediul casei de asigurări de sănătate în evidenţa căreia se află, o cerere ( publicată în format.PDF).

Asiguratul va intra in posesia cardului în termen de maxim 7 zile lucrătoare de la data înregistrării cererii în sistemul informatic unic naţional care gestionează aplicarea regulamentelor europene privind drepturile asiguraţilor aflaţi în şedere temporară într-un stat membru al UE. În cazul în care circumstanţe excepţionale împiedică eliberarea Cardului European sau dacă există situaţii de urgenţă care ar face necesară eliberarea cardului în mai puţin de 7 zile lucrătoare, casa de asigurări de sănătate va elibera un certificat provizoriu de înlocuire a cardului (CIP).
===
Deci NU-l poți obține pe loc.

http://www.cnas.ro/......opean.html

| NunuNini a răspuns:

La Casa de asigurari de sanatate. Nu, nu pe loc. Dar daca iti trebuie repede, nu intarzia sa mergi la ei.

| Marian2314 explică:

Ok,dar are ceva dacă am domiciliu în Maramureș și vreau sa fac în Cluj? O sa stau la un prieten cam 10 zile.Deci se poate și asa?

| mihai69 a răspuns (pentru Marian2314):

Se poate oricum. Dar numai dacă depui cererea la ei. De ce nu citești pe link-ul de mai sus?!?

| Marian2314 explică (pentru mihai69):

Scuze sunt la job acum.Va mulțumesc tuturor pentru ajutorul oferit!