| Loghin0Mihai19 a întrebat:

Salut TPU, cum functioneaza slabitul cand esti bolnav? De ce cand ai unele boli slabesti? Zic asta ca sunt putin ingrijorat pentru ca eu, am tinut o cura de slabire vreo 6 luni sa zicem, iar in acea cura mancam aprox 350 kcal pe zi, iar acum ca m-am oprit si am ajuns la o greutate normala (am ajuns de la 112 kg la 70) mananc normal, dar tot pierd greutate, nu multa dar pierd si asta ma ingrijoreaza, imi este sa nu ma fi imbolnavit... va rog nu ma trimiteti la doctor, deoarece nu va intreb ce boli as putea sa am, va intreb doar cum functioneaza chestia asta cu slabitul cand te imbolnavesti si bdw, tin sa zic ca ma simt foarte bine, mai bine asa normal sau usor subnutrit (am 1, 79m) decat obez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti subnutrit.
Mai pune ceva calorii si vitamine.

| Dragobeta a răspuns:

Tu crezi ca te-ai imbolnavit. Dar nu esti bolnav.
Nu ne spui varsta. 70 kg pot fi normale. Nu esti subnutrit daca mananci normal. Poate ca faci efort si de aia inca mai slabesti.

| Loghin0Mihai19 explică (pentru Dragobeta):

Nu cred neaparat, eram doar curios, am 19 ani, gen zic subnutrit pentru ca arat foarte slab, dar ideea e ca nu prea fac cine stie ce efort

| Dragobeta a răspuns (pentru Loghin0Mihai19):

A, pai la 19 ani toti baietii normali arata slabi. Care sunt mai "plini" sunt deja supraponderali.
Stai linistit, cu varsta vei depune de nu vei fi bucuros. Sa ai grija sa nu depui prea mult ca de la maturitate nu mai dai jos.