| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
Cum pot întârzia menstruația? Am 17 ani și de peste 5 ani(cam 5 și jumătate) am menstruație. Niciodată nu mi-a venit regulat dar în ultimul timp, după o serie de analize și tratamente, a început să-mi vină cât de cât regulat, dar în ultimele 4 luni mi-a venit doar la 3 săptămâni. exact la 3 săptămâni adică.
Acum teoretic trebuie să-mi vină pentru 19 dacă îmi vine tot la 3 săptămâni.
Pe 27 plec la munte cu iubitul meu și mi-e teamă să nu-mi vină la o lună și să am menstruație chiar atunci..adică nu teamă dar înțelegeți voi...
Cum pot face să-l întârzii? Știu că nu este bine să fac asta dar vă rog..este corpul meu..răspundeți-mi vă rog strict la întrebare. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Se poate si... nu se poate: https://www.alpha-clinics.ro/cum-poate-fi-amanata-menstruatia/

Insa sa provoci dereglari hormonale corpului tau... nu prea este ok, oare chiar merita?

Pe langa asta, nu ai ce sa faci, asa este corpul tau. Si este bine ca vine regulat.

Numai bine! ^_^

(Si stii ce este mai rau decat sa vina? Sa nu vina;) ).

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Vine acasă din străinătate după 5 luni jumătate. gândește-te în ce situație suntem.îți dai seama că și în viziunea mea și în viziunea lui merită să fac asta având în vedere că vine pentru 10 zile iar pe mine menstruația mă ține 7 zile.
Apoi pleacă și mai vine în august.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg si... imi pare rau. Dar in 10 zile sigur o sa se duca happy. Crede si tu asta, sugereaza-ti tie asta, subconstientului tau si sigur asa o sa fie.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc multsad

| zilog a răspuns:

VITAMINA K opreste menstruatia

| anonim_4396 explică (pentru zilog):

Vitamina K ameliorează fluxul nu amână menstruația.

| zilog a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu iti zic din practică
aveam o iubita si ajunsesem la ea exact intr-o zi dinaia in care se anunta ca vine mos craciun
si a luat o fiola dinasta si la amânat să vină altă dată