| Turbo223 a întrebat:

Cum se fac visele pe care le visam? Adica au legatura cu ce ne gandim noi nu? Eu ziua ma gandesc la lucruri roz nu urate sau dubioase si cand ma culc visez niste lucruri foarte ciudate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

În capul tău, pe timp de noapte, se derulează sute de mii de informații. Dacă ziua gândești pozitiv și noaptea zici ca ai asemenea vise, îndeamnă ca tu încerci sa ignori, ascunzi sau te ferești de latura asta a ta, deși creierul mereu Îți va arata tot ce știe și 'simte'. Poate ca tu ești chiar o persoana pozitiva însă asta nu îți împiedica mintea sa proiecteze impulsurile nervoase primite. De acum, dacă vrei sa ți fie mai bine, cauta sa fi atenta la ce și cum se infiltreaza în subconștientul tău. Pentru a avea o stare buna în timp ce visezi, invata sa te autocontrolul meditând ziua și visând lucid noaptea. Sunt atâtea tehnici care te ar putea face sa 'călătorești' și sa 'explorezi' propria minte.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Creierul receptioneaza o cantitate uriasa de informatii prin senzori (vedere, auz, miros, tactil etc), din care selecteaza ce este mai important si le stocheaza (arhiveaza) in subconstient.
Majoritatea acestor informatii se stocheaza in mod automat, dar exista si informatii incomplete pe care creierul nu recunoaste cum- si unde sa stocheze. Periodic, aceste informatii sunt proiectate in fata noastra in timpul viselor in contextul unor scenete in diferite imprejurari cunoscute. Daca se gaseste asociere in semi-constienta, atunci informatia se stocheaza. Daca nu, atunci visul poate reveni cu acelasi anturaj sau cu unul diferit.

| tzuria79 a răspuns:

Eu am vise telepatice sa-i spun asa, visez asi o persoana pe care n-am vazut-o in viata mea, si peste un timp, zile, luni, o vadd pe strada.

| Donsavas a răspuns (pentru tzuria79):

Nu sunt vise telepatice acelea! Nu are legătură cu ce spui tu. Ai doar impresia ca așa este însă, în realitate, tu ai văzut acele figuri faciale și înainte doar ca nu îți amintești detalii, de aceea le visezi. Ideile astea schizotipale determina paranoia. Renunță la convingerea asta nociva!

| Mariaaaavev a răspuns:

Daca visezi persoane necunoscute sau lucruri rele.tu chiar daca dormi subconstientul tau inca lucreaza si vezi lucrurile de peste zi. De exemplu, daca ai vazut o fata frumoasa happy creierul tau a retinit imaginea fara ca tu sa vrei si noaptea o visezi. In cazul in care visezi lucruri dubioase fa-ti o cruce si incearca atunci cand adormi sa te concentrezi pe inspiratie/expiratie.