| FoarteTareFrate a întrebat:

Ofer funda. Stie cineva ceva despre vise? Adica uneori visam lucruri foarte bizare sau chiar urate, dar gasim usor explicatia,a fost ceva la care ne-am gandit de curand, am vazut un film sau cine stie ce. Mi-am visat bunicul care a murit acum multi ani. Chiar nu m-am gandit in ultimul timp deloc la el,incat sa spun ca din cauza ca m-am tot gandit l-am visat. Nu am visat ceva special,doar o "secventa" in care venea zambind spre mine si m-a imbratisat apoi s-a schimbat,eram langa mormantul lui. Atat,nu am simtit teama sau ceva. Deci,cum merge treaba asta cu visele? Nu sunt superstitioasa deloc, mereu imi dau seama de ce am visat ceva si fac legatura cu ce mi s-a intamplat de curand sau ce m-a socat incat sa visez ceva asemanator. Dar acum chiar nu am habar...

Răspuns Câştigător
| Disharmony a răspuns:

Visele înfățișează ceea ce ai în subconștient, adică informații pe care tu nici nu te-ai gândit că le ai sau, cel puțin, le credeai uitate. Ca să analizezi un vis, trebuie să ignori toate detaliile care leagă ideile de bază (bunicul tău, mormânt/moarte, îmbrățișare), pe care le iei separat, asociind pentru fiecare primul gând care îți vine. Aș putea da mii de interpretări, însă tu știi cel mai bine care se potrivește. Uite, spre exemplu, bunicul tău ar putea reprezenta un alt bătrân pe care l-ai văzut recent undeva, amintindu-ți de bunicul tău sau făcând ceva care ți-a rămas în subconștient; faptul că te-a îmbrățișat zâmbind ar putea însemna că, recent, ai simțit nevoia de afecțiune, de protecție, sau că pur și simplu ai văzut undeva doi oameni făcând asta sau, din contră, făceau exact opusul și ai fi vrut ca ei să fie mai tandri unul cu celălalt; scena cu mormântul ar putea însemna o moarte recentă care te-a afectat câtuși de puțin, nu neapărat a unei persoane, sau frica de posibila moarte a cuiva apropiat care e bolnav. Cum spuneam, multe interpretări, însă ideea de bază e că visul ăsta ar putea să nu aibă deloc legătură cu moartea bunicului tău.
În fiecare zi, mintea primește informații care ne pot apărea în vis sub forme total diferite. Trebuie doar să-ți iei ceva timp și să te gândești bine ce ar putea însemna.

6 răspunsuri:
| SabbyNightShadow a răspuns:

Probabil bunicului tau ii este dor de tine si de asta ti-a aparut in vis. Se mai intampla sa visam pe cineva pierdut cand ii simtim noi lipsa sau ei noua...eu cred in viata de apoi, de asta iti spun.

| suităr a răspuns:

Visele sunt un mod de a decide,gândi,a călători prin propria ta minte.
Visele au o insemnătate a lor, te poți confrunta cu temerile tale, și te pregătesc intr-un fel.

Putem visa dorințe ascunse, sau idei de care nici noi nu știm, dar sigur este că au un rol important in viața de zi cu zi.

| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Inca nu se stiu prea multe lucruri despre vise, ele de obicei apar atunci can iti faci griji, cand te gandesti la cineva, sau apar asa, din senin.Nu e un lucru grav, e un lucru normal, care se intampla la multi dintre noi.E foarte greu sa iti controlezi mintea, visele tot.Te gandesti ca un om foarte inteligent foloseste doar 10% din creier, daca ar folosi 100%? iti dai seama ce ar fi posibil.O viata frumoasa sa ai.
Peace!

| Yuzoo a răspuns:

Visele sunt un fel de aventuri pe baza amintirilor din subconstientul tau, adica orice amanunt important sau ceva ce ti-a ramas in minte este o sansa ca visul tau sa fie bazat pe aceea idee, cateodata si chiestile neimportante sau care nu te gandesti deloc la ele sunt ramas in subconstient si acestea apar in vise. Nu ai cumva sa opresti asta, pur si simplu se intampla. :3

| Ella192 a răspuns:

Cred ca bunicul tau vrea sa stii ca el iti este aproape. Si eu am avut asa vise cu bunica.

| Eugen866 a răspuns:

Stiu ca daca iei vreun drog vei avea din 10 vise 9 urate