| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a intrat o bucata de fier in calcai lung de maxim 4 cm. si acum nu pot calca pe picior pot merge doar schiopatand. si acel fier mi-a intrat tot in calcai si a curs mult sange. Ce trebuie sa fac in afara de spital pentruc a nu ma duc deloc. Cum se dezinfecteaza? daca e infectat. Nu era ruginit fierul ala si era gros ca la un gard.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| blueangel2001 a răspuns:

Buna te inteleg dar trebuie sa te duci la doctor daca nu problema se va agrava doctorul iti va da cu un spray care te va amorti si va scoate fierul nu vei simti nimic si te va dezinfecta. Daca nu te duci la doctor poti pati multe lucruri rele ascultama.

2 răspunsuri:
| GabiiHaș a răspuns:

Mergi la urgenta sa-ti faca un antitetanus.

| Empathizer a răspuns:

Mergi la medicul de familie sa-ti faca un antitetanos si sa-ti prescrie antibioticul potrivit. Nu risca sa mori de tetanos dintr-o prostie. Local, curata zilnic rana cu apa oxigenata (face spuma si scoate praful si mizeria), apoi pune o compresa umeda cu Rivanol.