| anonim_4396 a întrebat:

dau funda, nu stiu daca am pus la categoria potrivita,dar in fine.
Eu am fost la niste prieteni( jum de ora ) si am baut ceva..., si sunt un pic beat,mama a ras si mi-a zis ca sunt un pic si sunt cam rosu la fata, adica nu mi-a facut nimic, dar mie mi-e rusine acum, NU STIU DE CEEE, eu sunt rusinos fata de parinti,si acuma mi-e asa o rusine, si am o senzatie de rusine..., dar nu stiu de ce, nu prea stiu sa explic, daca ma intreaba mama de fete mor de rusine. nu stiu de ce sad, baremi daca ma prinde masturbandu-ma cred ca incep sa plang de rusine. dar nu stiu de ce, chiar daca nu imi face nimic si glumesc cu mine mie imi este foarte rusine, ce fac sa numai imi fie rusine de faza asta cu bautul? (lasa-ti restul), adica, sa uit de faza asta si sa trec peste.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este rusinos sa te vada cineva beat, e normala reactia ta. Esti probabil foarte tanar, dar trebuie sa inveti ca un om adevarat nu se imbata niciodata, bea exact cat are nevoie pentru a nu isi modifica comportamentul in urma alcoolului. Rusinea, desi normala si perfect legitima, iti va trece in timp. Iar daca nu vei mai bea prea mult niciodata (e posibil ca prea mult la tine sa insemne o bere), atunci nu vei mai avea niciodata de ce sa te rusinezi.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Bausem ceva, dar eu constientizam tot. nu eram beat, adica, gandeam exact la fel.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea este sa iti dozezi cantitatea de alcool in asa fel incat sa nu ti se modifice comportamentul sau figura. Ca sa nu constientizezi trebuie sa fii in pragul comei alcoolice, nu despre asta este vorba. Este vorba ca spui ca te inrosisesi la fata si aveai modificari de comportament produse de alcool, suficient de serioase incat sa fie perfect vizibile. Si asta e rusinos si trebuie evitat. Eu, de exemplu, nu beau niciodata mai mult de un sfert de pahar de vin, fiindca dupa aceea incep sa ma inrosesc la fata si sa vorbesc mai mult si nu vreau sa ma fac de ras

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Eu eram doar rosu la fata, atat., si asta probabil ca era foarte cald in camera.

| darrio2007 a răspuns:

Bun! Si care e intrebarea ta acum? Esti tanar.Toti am trecut prin asa ceva.Stai linistit ca esti mic copil pe langa altii.

| OoBunnyoO a răspuns:

O sa iti treaca. O sa o vezi de cateva ori si o sa uiti.
Cat despre restul, incearca sa nu iti fie asa rusine. Ar mai rusinos daca ar incepe sa te intrebe de baieti. Nu este nimic anormal. Ea stie ca ai crescut si ca nu mai esti un copilas mic si inocent. Este constienta ca iti plac fetele, vei experimenta si cu ele si cu alcoolul si probabil stie si ca te mas*turbezi. Orice ai face, chiar daca tu ii spui sau nu, ea oricum stie. Sau in fine, majoritatea mamelor stiu ca baietii lor se mas*turbeaza. Nu toate. Insa despre fete si alcool sigur stie, asa ca nu este nevoie sa iti fie rusine de asta si nici nu are rost sa te ascunzi. Parintii stiu multe lucruri despre copiii lor mai ales pentru ca si ei au trecut prin lucrurile astea la un moment dat.
Iar apoi ea vrea sa faca parte din viata ta, asa ca las-o. Sunt multi copii carora le-ar placea sa aiba o relatie apropiata cu parintii, insa nu o au. Nu trebuie sa intri acum in detalii cu ea, dar nici nu este nevoie sa te sfiesti.

| Leeuk a răspuns:

Pai asa sunt unii, nu toti sunt la fel. Adica ai si tu o varsta maturizeaza-te zic, nu ma intelege gresit la faza cu fetele ma mai intreba si maicamea si na laughing ii ziceam ca ii ok cu fetele si aia era nu prea ma mai intreaba ca na doar i-am spus de multe ori ca ii ok si s-a saturat cred sa imi tot spuna. Nu ii bine sa te maturbezi am patit. laughing Daca te mai vede rosu spune-i si tu ca ai venit in fuga ca era frig sau ceva. laughing Am scris "maturbezi" pentru ca n-am voie sa scriu aia aici. laughing