| ღperfectlyimperfectღ a întrebat:

Salut, TPU! De 3 ani port ochelari de vedere (miopie) si de curand mi-am propus sa incep sa port lentile de contact, dar imi este teama sa nu imi afecteze vederea in mod negativ sau sa imi produca iritatii... Ce tip de lentile ar fi cele mai indicate pentru inceput si de unde le pot achizitiona? (De preferat online ). -funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adviceforeveryone a răspuns:

Buna! Si eu am miopie din clasa a 3-a iar din clasa a 10-a mi-am pus lentile de contact. Le port de aproape 4 ani si cred ca sunt mult mai bune decat ochelarii. Sa iti spun de ce: Sunt mult mai confortabile, ai acces la tot campul vizual, nu trebuie sa iti faci griji sa nu cumva sa te loveasca cineva din greseala si sa iti sparga ochelarii...sunt foarte confortabile si nici nu simti ca le ai in ochi.
Eu personal nu m-as intoarce complet la ochelari. Inca port ochelarii pe acasa uneori sau cand stau la calculator. Desigur, sunt si unele dezavantaje la lentilele de contact dar astea nu vor fi o grija daca respecti unele reguli:
1. sa stai cat mai putin in spatii cu fum, praf sau orice iti poate irita ochiul;
2. trebuie reduse orele de stat in fata calculatorului/tv-ului deoarece daca stai continuu cateva ore in fata unui ecran, vei simti disconfort si va trebui sa dai jos lentilele... poti sta mai mult la calculator daca iei o pauza de 10-15 minute la un interval de 45min-1ora de stat la pc;
3. daca iti ajunge o particula de praf in ochi sau te deranjeaza lentila si te zgarie pe ochi, trebuie sa o dai jos imediat, altfel iti vei rani ochiul.
4. nu poti face baie cu ele (decat daca tii ochii inchisi) sau merge sa inoti decat daca folosesti ochelari special de inot (dar nu iti recomand deoarece sunt sanse sa iti pierzi lentilele din ochi).
Acestea sunt doar cateva din dezavantaje. Daca ai grija cu ele si respecti unele reguli, vei putea sa le porti cu mare placere.
Daca ai sub 16 ani, nu e recomandat sa porti lentile deoarece ochiul nu e complet dezvoltat si pregatit pentru lentile.
Pentru a cumpara lentile, trebuie sa mergi la oftalmolog pentru a-ti da o reteta cu dioptria ta pentru a face perechea de lentile. E greu sa le cumperi online deoarece nu stii daca sunt chiar potrivite pentru tine. Eu nu le-am cumparat niciodata de pe internet, doar de la magazinele de ochelari pe baza unei retete. Medicul oftalmolog sau cei de la magazinele de ochelari iti vor mai da sfaturi despre cum sa le pui pe ochi, cum sa le scoti, cum sa le intretii si asa mai departe. Niciodata sa nu pui mana murdara pe ele, mereu sa fii curata cand le manevrezi! O sa te obisnuiesti foarte repede sa le pui/scoti singura si te vei obisnui si sa le porti deoarece dupa cateva purtari nici nu le vei mai simti. Eu personal am lentile de zi/noapte, le pot purta si noaptea si pot fi purtate o luna intreaga. Daca decizi sa nu dormi cu ele, ele isi vor prelungi din termen si le poti purta 2 luni.
Daca doresti lentile colorate de contact si sa fie si de vedere, vorbeste cu medicul daca e posibil. Eu nu am putut sa imi pun lentile colorate deoarece mi s-a spus ca axul ochilor nu imi permite purtarea acestor tipuri de lentile.
Nu au cum sa iti afecteze vederea negativ, ba chiar o afecteaza pozitiv. Cand purtam ochelari, miopia imi crestea de la an la an destul de mult (o dioptrie-2 pe an) dar acum de cand port lentile a scazut remarcabil (jumatate-un sfert de dioptrie pe an). Bine, asta depinde de la persoana la persoana, desigur...dar, lentilele nu pot sa iti afecteze vederea in mod negativ.
Stiu ca e un raspuns lung dar am cuprins aici multe delalii care sper sa te ajute!

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

Aceste lentile nu pot inlocui in totalitate ochelarii, iar pentru a purta asa ceva trebuie sa ai acordul medicului specialist.