| AdisorOvidiu a întrebat:

De aproape o saptamana am inceput sa am dureri in zona rinichilor, in ambele parti, cand incerc sa ma ridic din pat sau sa-mi misc corpul simt ca ma inteapa destul de tare, tin sa precizez ca am 17 ani. Ati avut si voi dureri asemanatoare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MariaaCdr a răspuns:

Da, ai nisip sau piatră la rinichi. Trebuie să te duci la spital, îţi faci nişte analize şi-ţi vor da tratament. Pe mine m-au ţinut o săptămână în spital şi de atunci mi-am revenit şi eu am avut 16 ani. Ţin să-ţi spun că trebuie să bei multe lichide, apă, ceaiuri cu lămâie sau ceai pentru rinichi, să mănânci ciorbe etc şi să te îmbraci bine nu te lăsa expus la frig. Eşti băiat şi eşti tânăr, la fel ca şi mine şi tot tineretul ne îmbrăcăm subţire pe gerul ăsta şi nu-i deloc ok pentru sănătatea noastră. De dus tot trebuie să te duci la doctor şi să-ţi faci analize. Baftă şi ai grijă de tine!happy

5 răspunsuri:
| alinadianaaa a răspuns:

Posibil ca ai niste calculi renali, te sfatuiesc sa consulti un nefrolog pentru ati pune un diagnostic corect.Pana atunci incearca sa consumi foarte multe ceaiuri(de matase de porumb, coada calului, codite de cires)circa 2l pe zi.Pe langa durere mai prezinti si alte simptome cum ar fi:dureri in timpul urinarii, usturimi,?

| AdisorOvidiu explică (pentru alinadianaaa):

Nu am altfel de probleme.

| alinadianaaa a răspuns (pentru AdisorOvidiu):

Pentru linistea ta poti maine sa te duci sa iti faci un sumar de urina la un laborator, pentru a vedea daca e de cauza renala durerea pe care o prezinti

| Hiperionn a răspuns:

Ai piatra la rinichi,du-te la spital sa iti dea un tratament,sau sa iti page o sonda sa scoata piatra, mama mea a avut asa ceva, si cand o apuca crizele de rinichi nu putea nici sa ridice capul, ea a avut pentru ca nu bea suficienta apa, si poti face si din cauza apei calcaroase sau nisipoase, sper ca te-am ajutat

| Kairaa a răspuns:

Salut! Cred că ai piatră la rinichi, fă niște analize și o să-ti dea tratament. Si eu am avut dureri la rinichi in spate puțin mai sus de fund, era o răceală poate fi si din cauza ca ai fost undeva la înot si era apa rece. Dar sunt sigura ca ai piatra la rinichi, încearcă sa nu mai bei apa de la robinet (am înțeles ca nu e sănătoasă, are piatra ) cumpăra apa de calitate si bea. Sper ca te-am ajutat, sănătate multa!