| 1mp3r4t0r3 a întrebat:

Salut TPU! De aproximativ 2 ani de cand s-a intors definitiv in tara, bunica mea imi tot spune despre anumite probleme psihice de care il suspecteaza pe bunicu' meu ( care a stat cam 10 ani singur ), lucruri care ma ingrijoreaza si pe mine. Pe scurt, este vorba de devieri de comportament, acum vorbeste frumos, 5 minute mai tarziu injura in ultimul hal. Noaptea se trezeste pe la 3-4 si incepe sa rada singur in oglinda la baie fara absolut niciun motiv. Bunica mea are un aparat cu ajutorul caruia poate respira noaptea, (fiind bolnava cu plamanii) printr-un tub care la capat are o masca. Ei bine, a gasit tubul respectiv taiat in diferite locuri si de mai multe ori, parca intentionat, iar bunicul meu nu recunoaste absolut nimic din toate aceste lucruri, ca le-ar fi facut el, si mai rau de atat, refuza vehement orice consult psihiatric. Alte manifestari ar fi si deficiente de memorie, uita cati ani are el, cati ani are bunica si alte aspecte ale vietii de zi cu zi. Intrebarea este ce-i de facut pentru a-l ajuta cumva, fiindca din cate am inteles, nu poate fi obligat sa mearga la psihiatru, si cam ce strategie am putea urma ca sa il determinam sa viziteze un specialist inainte sa o ia razna cu totul, si sa devina un pericol real?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Probleme exista sigur dar nu il puteti obliga, poate exista varinta sa chemati un medic acasa pentru un consult, clinicile private ar trebui sa beneficieze de acest serviciu, singurul scenariu dramatic prin care poate fi dus cu forta ar fi in caz de violenta fizica Doamne fereste, ar trebui totusi sunat la spitalul judetean sau clinicile privite din zona ta pentru indrumare, dansi trebuie sa aiba un raspuns pentru astfel de situatii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suna din păcate a Alzheimer. Doar un medic psihiatru va poate îndruma corect

| 1mp3r4t0r3 explică (pentru suntserios):

Pai si cum il pot determina sa mearga la psihiatru? Ca din cate am auzit, este o lege prost gandita care nu mi permite sa l duc fara acordul lui, de parca ar sti el ce-i mai bine pentru dansul in aceasta situatie.

| suntserios a răspuns (pentru 1mp3r4t0r3):

Nu știu detalii. De aia ți am zis sa consulți un psihiatru. Nu cu el neapărat așa că sfat cum sa procedezi