| Anonimus99911 a întrebat:

Salut TPU, de cateva zile am inceput sa lucrez acasa exercitii, am lucrat vreo 3 zile, am luat pauza o zi, iar ieri cand m-am apucat din nou, in timp ce faceam flotari am simtit durere in zona inghinala( cred ca asa se zice), m-am oprit din flotari, si parea ok, dar peste cateva ore a inceput sa ma doara incontinuu( e o durere usoara, un mic discomfort), astazi e a doua zi, inca simt discomfortul si parca se lasa si pe testicul, din ce am citit pe net ar putea fi hernie inghinala, faza e ca nu am nicio umflatura, sa mai astept? Am citit ca exista si posibilitatea sa fie doar o intindere si poate sa treaca, sau sa merg cat mai repede la medic, ce m ati sfatui? ( nu am mai facut niciun fel de efort)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AndreeaCrin988 a răspuns:

Este posibil sa te doară pentru că ai frecat acea zona de podea, sau pentru că ți ai întins vreun mușchi, sau pentru că s-a iritat un nerv deoarece nu ai avut o forma corecta (a flotărilor), sau poate ai probleme cu pelvic floor muscles (poți face exerciții pentru asta). Daca durerea persista, ar trebui sa mergi la medic. Caută pe YouTube cum sa faci flotările corect, ca nu cumva sa ți mai intizi vreun mușchi (pe viitor).

| Anonimus99911 explică (pentru AndreeaCrin988):

Inteleg, sper sa fie doar o intindere si nu vreo hernie sau altceva, este vreo sansa sa se fi declansat o hernie in timpul flotarilor? Sau aceasta se functioneaza altfel? Am facut niste exercitii de straching si parca incepe sa treaca, si ce e drept, flotarile le faceam foarte aiurea…

| AndreeaCrin988 a răspuns:

Este posibil sa te doară pentru că ai "frecat" acea zona de podea, sau pentru că ți ai întins vreun mușchi, sau pentru că s-a iritat un nerv deoarece nu ai avut o forma corecta (a flotărilor), sau poate ai probleme cu pelvic floor muscles (poți face exerciții pentru asta). Daca durerea persista, ar trebui sa mergi la medic. Caută pe YouTube cum sa faci flotările corect, ca nu cumva sa-ti mai intizi vreun mușchi (pe viitor).