| VAIDEPLMBIGBOY a întrebat:

De cateva zile am o problema, mi s-a umflat urechea in partea externa, nu ma deranjeaza dar nu pot sa tin castile in ureche rolling on the floor e posibil sa fie otita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

E problema urechii de elefant. Denumirea vine de la efectul purtatului indelungat ai castilor in ureche, care duc la umflarea si marirea lor dureroasa.

Otita se recunoaste de la durerea intensa la atingerea gropitei de sub ureche.

| VAIDEPLMBIGBOY explică (pentru Bula):

Acum a mai trecut dupa ce nu am purtat castile cam 1-2 saptamani

3 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Cel mai probabil ai ținut prea mult căștile în urechi. Nu le folosi câteva zile și vezi dacă situația se ameliorează. Îți dau un sfat, cumpărăți de acum doar cățti care se pun peste urechi sau căști cu dopuri de cauciuc, sunt mult mai comode. Cele de plastic sunt oribile, pe mine mă dor urechile dacă le țin și o jumătate de oră.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa fie orice. Mergi la medic.