| 3lFiTzU a întrebat:

De cateva zile simt urechea dreapta infundata si aud un sunet mai degraba un tauit asa subtire in ureche, aud cu urechea dreapta doar ca nu foarte clar ce poate fi am timpanul spart sad? de vreo 2 zile mi se intampla asa si in ziua care am simtit urechea infundata m-a si durut urechea, oare ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Se poate ca trompa lui Eustachio sa fie infundata (din cauza unei raceli sau din alta cauza) si astfel presiunea din urechea medie sa nu fie egala cu presiunea exterioara. Asta poate cauza tiuit in ureche, senzatia de ureche infundata si chiar si durere.
Dar se poate si sa fie o otita a urechii medii sau a canalului auditiv extern, sau sa fie un corp strain in canalul auditiv extern.
Daca esti asigurat, mergi pentru un consult la ORL la urgenta, sau mergi cu trimitere de la medicul de familie.

| Shammal a răspuns:

Nu creca ai nimic poate sa fie si de la raceala cum ai tras pe nas si sa infundat urechea... vezi cum progreseaza in urmatoarele zile si daca tot te deranjeaza mergi la un specialist, poti sa treci si pe la doctorul de familie sa ii ceri parerea asa cum ne-o ceri noua

| MeConstantine a răspuns:

Recomandarea este sa te duci la un Orlist sa iti zica ce ai, pentru ca problemele de la ureche sunt greu de depistat.

| Mihaitzz a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema, dar la mine a trecut de la sine dupa 3-4 zile.
Dar nu te sfatuiesc sa faci ce am facut eu, e posibil sa fie ceva mai grav.
Cel mai sigur este sa te duci la un control!
Toate cele bune!

| Ionucaaa a răspuns:

Du-te la spital. Depinde de situaţie, dacă eşti răcit sau tocmai te-ai spălat pe cap e normal... oricum, cel mai bine e să consulţi un medic, el îţi va spune dacă este o problemă serioasă sau o simplă coincidenţă!

| twiggytwiggy a răspuns:

Am trecut si eu prin asta, nu s-a spart timpanul. Doar ti-ai racit urechea, cum se ma spune: te-a tras curentul. Eu foloseam o compresa calda si picaturi speciale pentru ureche(mai exact dureri in ureche). Cel mai bine ar fi sa vizitezi un medic ca sa-ti prescrie medicamentele necesare.
Sper sa te simti mai bine!

| 3lFiTzU explică:

Eu sunt si racit!

| Beatrice1111 a răspuns:

Intreaba aici pe doamna doctor. De obicei raspunde: http://www.informatiiprofesionale.ro/author/doina-mogos