| anonim_4396 a întrebat:

De ce de fiecare data cand ma trezesc sunt obosit si parca ma dor oasele?
Voua vi s-a intamplat?
Ce ar trebui sa fac pentru a remedia problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru a-ti raspunde la intrebarea ta, este nevoie sa raspunzi la cele 2 intrebari:
Cate ore dormi pe noapte?
De la ce ora te pui in pat, la somn?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Pe la 12 noaptea ma culc si de obicei ma trezesc in 8 şi 9 dimineata.
Doar ca pana dimineata, ma mai trezesc noaptea de cateva ori. (1 sau de 2 ori)

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lipsa somnului de noapte duce la probleme mari de sanatate, neurologice, hormonale si psihice.
Am sa-ti explic si de ce.
Cei doi hormoni SEROTONINA si MELATONINA se produc NUMAI cand DORMI si NUMAI intre orele 10 si 2 dimineata.
Culcandu-te in fiecare noapte dupa 12 noaptea, privezi corpul de producerea celor 2 hormoni, atat de vitali bunei functionari a creierului si corpului, iar pe termen lung, conducand la probleme grave de sanatate.
Nici nu ma mir ca ai inceput sa ai deja tremuraturi...

Citeste aceste articole:
http://www.medlife.ro/......omnul.html

http://www.sfatulmedicului.ro/......unse_12083

http://www.sfatulmedicului.ro/......erul_14687

| raMLesS a răspuns:

Nu te lua dupa Anna, corpul tau nu stie cat e ora, ti se face somn si te culci la ora la care l-ai obisnuit sa dormi.
Totusi, incearca sa te culci mai devreme, la 10 jumate, 11 seara macar.
Mananca branza, carne, oua, bea lapte, mananca legume, fructe, si in cateva zile o sa-ti treaca.

| AnastasiaK a răspuns:

Analizeaza-ti alimentatia, iar daca e ok si nu gasesti nereguli, vezi un doctor.

P.s. Nu te lua dupa prostia aia cu somnul spusa de aiurita de mai sus. Nu conteaza la cat te culci daca dormi suficient in conditii optime. Hormonii precizati de aiurita se produc la intuneric...organismul nu are ceas laughing

| ziptrack a răspuns:

Incearca un remediu foarte simplu. Bea o cana de apa fierbinte cu 30-1h inainte sa te culci. E cel mai simplu remediu ca sa ai un somn mai odihnitor.