| victorshao a întrebat:

Salut, TPU!

De ce mă doare pe mine când o fată de care nu sunt îndrăgostit (am pățit cu mai multe), are/intră într-o relație cu cineva.
De ce mă doare când aud că prietenii mei sau fetele, fac anumite lucruri? Că au ieșit cu prietenii, că au fost unii la alții acasă și s-au simțit bine, că au avut o zi bună, normal ar trebui să mă bucur, nu?
De ce mă doare când alții suferă, trec prin ceea ce trec eu sau au nevoie de ajutor?
Parcă am un intrus în interiorul meu și mi-a încuiat într-o temniță persoana mea și nu știu cum să evadez.
Mă gândesc și nu găsesc răspunsul.
Mă simt gol pe interior.
Poate fi de la singurătate, depresie, anxietate, gânduri negative, credințe limitative, etc.
Încerc să mă îmbunătățesc, dar nu reușesc să evoluez.

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

E simplu, omule. Ce descrii tu se numeste singuratate. E normal. Toti trecem prin asta. Cel mai important ar fi sa nu te simti vinovat.

E important sa faci pace cu tine insuti. Sa te accepti. Viata e destul de complicata si fara sa ne-o complicam singuri. Daca inveti de acum sa traiesti tu, cu tine, o sa-ti fie mai usor in viitor. Ia-ti timp sa te cunosti. Respira adanc, invata despre viata, citeste, fa miscare. Incearca sa-ti fi tu, suficient tie.
Ah, si nu asculta sfaturile tuturor. Daca mergeai la D-na Dr. Jasmina erai deja pe antidespresive.

Pace.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca iti bagi nasul in viata altora.
Ideal este sa-ti vezi numai de viata ta si de problemele tale, fara sa te intersezi de altii si vei vedea ca nu te va durea, nimic.
vad ca ai destule probleme care sincer, ar trebui sa le rezolvi acum, cand s-au declansat fiindca bolile mentale netratate evolueaza spre rau: incep cu oboseala, uneori dureri de cap, depresie, anxietate, apoi ajung la atacurile de panica, paranoia, schitofrenie samd.