| anonim_4396 a întrebat:

De ce s-a invinetit mana dupa ce medicul mi-a scos sange din vena? E ceva grav? https://pp.vk.me/c617719/v617719924/12e24/2zFjyKlIGSU.jp g

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Mâncărici a răspuns:

Mana*, mi-a*, sange*, vena*, invinetit*
Iarta-ma dar astea sunt greseli destul de mari si nu cred ca au fost facute doar din neatentie.
In legatura cu problema ta, daca s-a invinetit toata mana, atunci este o problema, daca s-a invinetit doar in locul unde ai fost atinsa cu acul atunci nu-ti fa griji.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Mie nu-mi place cum arata, cred ca a reusit sa-ti ''sparga vena'' in limbaj popular.

| PeFuga a răspuns:

Nu pot vedea poza, insa daca e vanat inseamna ca fie ti-a perforat vena, fie nu ai tinut apasat destul de mult sau destul de tare tamponul de vata dupa ce a fost scos acul... Daca te si doare, mergi la medicul de familie happy

| Andrei123654789 a răspuns:

Atunci cand acul atinge vena si in fata ei laterala sau posterioara, nu normal, cand ecdoar cea anterioara.Mai pe scurt, acul a perforat 2 pereti ai venei, facand sangele sa curga in tesuturi, facand o vanataie sau mai frumos spus un hematom.
Nu se intampla nimic stai linistit, vanataia aia va disparea ca oricare alta, de vina e medicul care ti-a facut analizele si ti-a spart vena.

| Racnem a răspuns:

Du-te si intreaba-l...
E prima data cand aud asta sad