| DenisCT102004 a întrebat:

Salut TPU,de ceva timp bun am o başica pe degetul mare la piciorul drept,pe laterala degetului,nu-mi dispare deloc, o am mai bine de 3-4 luni,nu ma jeneaza decat daca o ating, dar cum as putea scapa de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci nu este basica, este vreun calus crescut sau neg, de culoarea pielii, ori vreo ciuperca.
O basica ar fi trebuit sa treaca in 2-3 zile, dar daca este de 4 luni, este clar ca nu-i basica ci ceva diferit.
Mergi la medic, pentru ca nu stim ce este!
Un dermatolog ti-ar putea spune si ti-ar da tratamentul adecavt.
Atentie, nu atinge si nu sparge, ca poate fii ceva viral acre se intinde si prin alte locuri, sau poti contamina pe cei care calca in secretia bubei tale, in baie de exemplu, ca asa se iau verucile.