| XNicooxp a întrebat:

Am o batătură de ceva timp la piciorul drept la degetul mare. Cum aș putea să scap de ea pls? Niște remedii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai indicat: schimbi pantofii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine o lasi asa cum este, bataturile sunt protectii, ele se scot de catre o pedichiuristă pricepută, daca tu inccerci sa le scoti te poti infecta, atit timp cit nu tge dor, lasa le asa, cu cît incerci sa o scoti o sa te doara, la fel ca o aluniță, daca nu doare o lasi asa, ca si alunitele daca te tot scarpini si le deranjezi incercind sa le scoti, mai rau faci, devin agresive si pot produce boli grave precum cancerul. Bătătura aia ai facut o de la pantof incomod, si acum pana va trece de la sine dureaza mult, trebuie sa porti pantofi comozi, alte solutii sunt pe riscul tau daca incerci sa o scoti singura acasa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te doare?

| octav005 a răspuns:

Pai pui vata minerala cu spirt, in locul dintre pantof si picior.

| dermdoc a răspuns:

Buna ziua,

Poate fi vorba despre o batatura (calozitate) sau despre o veruca (neg). Acestea doua pot fi usor confundate intre ele insa tratametnul lor difera destul de mult. Pentru a afla informatii suplimentare recomand:

http://primoderm.ro/articole/calozitatile-sau-bataturile/
http://primoderm.ro/articole/verucile-negii-virale/

| Alexandra28Co a răspuns:

Freaca usor batatura cu o piatra ponce sau adauga 3 linguri cu bicarbonat de sodiu intr-un lighean cu apa si inmoaie picioarele. De asemenea, poti masa babaturile cu pasta formata din 3 parti bicarbonat si o parte apa.

| XNicooxp explică (pentru Alexandra28Co):

Crezi că, cu bicarbonata trece?

| Alexandra28Co a răspuns (pentru XNicooxp):

Trece bineinteles dar cu timpu.nu te-ai frecat azi si maine gata.i un remediu natural bun din punctul meu de vedere

| XNicooxp explică (pentru Alexandra28Co):

As putea sa pun bicarbonata si sa il sting in suc de lamaie si sa frec usor batatura? Si sucul de lamaie ajuta.

| Alexandra28Co a răspuns (pentru XNicooxp):

Bicarbonatul stins cu lamaie este bun pentru arsurile stomacale, nu stiu ce sa zic daca este bun pentru bataturi

| RebeccaIngridjustforfun2006 a răspuns:

Crema de galbenele aplicata zilnic