| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! De ceva timp nu mai vad bine si m-am dus la oftalmolog. Acolo mi-a zis ca am 4.5 in ochiul stang si 3.5 in ochiul drept si am abia 12 ani sad. Mi-a zis ca daca voi purta ochelari 6 luni de zile, probabil se va rezolva, dar acum am 2 intrebari:
-Prin ce alte metode imi pot recapata vederea fara operatie si fara a purta ochelarii foarte mult timp?
-Daca o sa port ochelari la calculator si telefon, o sa ma mai afecteze acestea? Si daca da, cam cat m-ar afecta daca ma joc 5 ore pe calculator si vreo 1 ora sau deloc pe telefon pe zi? Va rog am nevoie de parerile voastre! Daca dati raspunsuri troll mai bine nu mai dati. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Prin ce alte metode imi pot recapata vederea fara operatie si fara a purta ochelarii foarte mult timp?"

poate printr-o minune cerească

| Fabi88888888888 a răspuns (pentru sierra1):

Nu ma ajuți deloc dacă răspunzi cu lucruri de genu, in loc sa dai răspunsuri troll mai bine îmi dai un răspuns folositor...

| AlinTanase a răspuns (pentru Fabi88888888888):

E adevarat ce spune, poate prin renastere ca alta metoda nu exista si nu cred ca v-a exista. Poate lentile de contact.

| Fabi88888888888 a răspuns (pentru AlinTanase):

Eu din cate stiam, si am si citit pe net, iti poti imbunatatii ochii din nou, facand exercitii pentru ochii, tinand o dieta, etc... Dar na acum nu stiu ce sa zic daca is adevarate sau nu.

| AlinTanase a răspuns (pentru Fabi88888888888):

Cu ce sa te ajute dieta? Lasa porcariile de pe internet si asculta doctorul

| sierra1 a răspuns (pentru Fabi88888888888):

~Nu ma ajuți deloc dacă ~

vrei cai verzi pe pere'i, tu ințelegi asta? se pare că nu...

| Fatamuntilor a răspuns:

Parerile noastre sunt irelevante atata timp cat ai parinti care banuesc ca te supravegeaza sa porti acei ochelari.
6 luni NU e mult, 3 luni e vacanta. Daca crezi ca colegii tai te vor sicana, eu zic sa nu ii bagi in seama.
In tot cazul orice exercitiu se va face in paralel cu purtatul ochelarilor.