| Neamiticahfdn a întrebat:

Salut tpu.De ceva vreme nu ma pot scula, unii se plang ca nu pot adormi, dar ey adorm de indata ce pun capul pe perna si nu sunt obosit.dar dimineata pentru mine nu exista. Ma scol doar pe la ora 13-14 pentru ca la ora 8-9-10 nu simt nimic, imi pun si alarma dar nu o aud, fratele meu incerca sa ma treseaza si nu a putut, cum as putea sa scap de starea asta, nu vreau sa dorm atat, sau daca am o treaba de facut dimineata sunt pa. Pentru ca nu ma pot scula, orice am incercaf nu a mers. Astept raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti tanar, de asta.Ai o viata frumoasa, linistita, fara griji...Cand vei mai creste,adica te vei maturiza vei fi constient ca va trebui sa te trezesti la o anumita ora pentru ca ai de facut anumite lucruri care nu suporta amanare. big grin Somnul mult n-a facut la nimeni rau,din contra lipsa de somn nu e buna deloc.Cei care se trezesc la timp au griji, probleme de rezolvat, gandul ca trebuie sa ajunga la timp la munca, copii de crescut, si alte chestii asemanatoare care nu ii lasa sa doarma mult si bine.

| ALGator a răspuns (pentru anonim_4396):

Totuși somnul prelungit peste perioada de odihna dă proastă dispoziție. Asta o spun si medicii.
Un truc bun ca sa nu mai lenevești în pat cînd deschizi ochii e să îți programezi întotdeauna ceva bun. De exemplu o cafea aromata.

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Probabil iti suprasoliciti creierul, mintea daca spui ca nu esti obosit sau nah mai sun oameni care dorm mult si eu am cunoscut daca il puneai sa doarma continu se trezea doar sa mearga la baie

| ALGator a răspuns:

Înseamnă că muncește cineva pentru tine, nu?
La ce oră te culci?
Există și un sindrom al somnului. Dar se manifestă la emoție, bucurie, cînd respectivul adoarme în orice loc s-ar afla. Probabil că nu ai asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Deliiiia a răspuns:

Probabil te culci tarziu, trebuie incet incet sa te culci mai devreme pana iti reglezi programul de somn.

| Adiadictie a răspuns:

Este depresie. si eu la fel. du-te la medic.

| AdreAdre a răspuns:

Culca-te mai devreme. Pentru mine nu-i problema. Ma culc la 6 dimineata si ma trezesc pe la 3 ziua.