| TakotaKun a întrebat:

de circa 1-2 saptamani am 2 probleme:
1. Mi-au iesit niste bubite mici in spatele gatului.
2. Tot la gat am un os sau o vena iesita cumva in afara iar daca dau capul pe spate si ating in partea dreapta se simte si daca apas doare, nu tare, dar, e jenant, cumva. Si tot de acolo simt o amorteala pana la umar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Acele bubite pot fi cosuri. Pot fi obtinute de la sapun, de la cum se freaca bluza de piele sau de la praful din atmosfera.
Nu inteleg punctul 2

| TakotaKun explică (pentru AdelinaC):

Ma refer ca daca eu intind capul pe spate si ating in partea dreapta a gatului si apas se simte aiurea. Si tot asa, cand intind capul se simte un fel de amorteala de acolo, din partea dreapta pana la umar.

| AdelinaC a răspuns (pentru TakotaKun):

Posibil ca atingi niste nervi cervicali si prin stimularea lor cu mana se declanseaza acele dureri. Sau poate ai facut niste miscari care ti-au sucit putin muschiul si de aici disconfortul asta. Poate daca te dai cu diclofenac si masezi usor iti trece