| MariuS88c a întrebat:

De aproximativ 2 săptămâni și jumătate am o durere in zona buricului(in jurul buricului fără partea deasupra), pe lângă asta am și o umflatura in dreapta buricului uneori mai mult vizibila iar alteori mai putin. Am 16 ani, fac sala, menționez ca am făcut 3 exerciții la abdomen a câte 5 serii ce aveau 50/25/40 repetari fiecare in funcție de exercițiu cu o pauza foarte mica între ele din cauza ca ma grăbeam... (undeva la 5/10 secunde), asta ma gândeam ca ar fi cauza având in vedere ca de atunci ma doare.
Mi s-a spus ca ar fi o lezare a mușchiului, am renunțat la abdomene de 2 săptămâni pana o sa mi revin, dar după aceste 2 săptămâni am in continuare dureri la incordare(uneori), umflatura e tot acolo și menționez ca durerea e mai puternica la apăsare.
Întrebările mele sunt:
In cât timp își va reveni?
Ar putea sa fie altceva și nu o lezare?
Practic dacă nu mai fac nu va scădea vizibilitatea abdomenului?(fac sala de 1 an jumate, abdomenul e destul de bine format și definit dar mi se pare pe zi ce trece ca se vede tot mai slab, nu consum proteine sau altele, doar mâncare)
DAU FUNDA!

10 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Daca a aparut o umflatura aia este hernie abdominala.

| MariuS88c explică (pentru siriusblack98):

Dar dacă nu ma doare nici după 3 săptămâni când ridic greutăți?

| siriusblack98 a răspuns (pentru MariuS88c):

Nici nu e normal sa te doar in permanenta 24 de ore pe zi chiar daca este hernie.La fel ca si in cazul hemoroizilor.Sunt perioade in care isi face simtita prezenta si perioade in care te lasa.Pot avea un inceput de hernie. Oricum, in momentul cand iti apare o umflatura in abdomen ceva nu e ok, nu e nevoie sa fii medic ca sa stii ca ceva nu e cum trebuie..Si sugerez sa consulti un doctor.

| MariuS88c explică (pentru siriusblack98):

Multumesc pentru sfathappy
Ma refeream hernia nu ar trebui sa doară in cazul in care ridic greutăți? Spre exemplu 35 de kg?

| siriusblack98 a răspuns (pentru MariuS88c):

Nu.Sunt perioade in care nu te deranjeaza cum am zis chiar daca ridici ceva greu.Peste putin timp poate in schimb sa te doara si de la 5kg pe care le ridici.Dar de asta si te-am sfatuit sa te duci la un doctor.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Du-te la doctor

| IoaNa1428Dmd a răspuns:

Bun, clar faci sport ca sa arati bine si clar te-ai fortat pe la sala sa ridici greutati peste puterile tale.
Ideea e ca este posibil sa ai hernie. Mergi la doctor cat mai repede ca nu-i de gluma.

| MariuS88c explică (pentru IoaNa1428Dmd):

Nu ridic greutăți peste puterile mele. fac Fitness mai mult, nu pot sa spun dacă in aproape 2 ani de sala m-am forțat de 1/2 ori.
Mi s-a spus ca ar putea fi lezare de la prea multe abdomene și un început de hernie?
Dacă ar fi hernie nu as mai putea face abdomene pe viitor?

| Cosmin86 a răspuns (pentru MariuS88c):

De ce ai vrea sa mai faci abdomene? Exista alte exercitii mult mai eficiente pentru abdomen si care nu-ti forteaza coloana: plank, ridicari de picioare din atarnat, forfecari, picioarele la 90 de grade si duci cotul la genunchiul opus, etc.

| Cjxhhffhh a răspuns:

Posibil sa fie o hernie umbilicala!