| cortex7 a întrebat:

de doi ani fac antrenament acasă (flotări, tractiuni, etc ) am avut acum un an niste dureri intre omoplati, medicul de familie imi spusese atunci ca ar putea fi o întindere, mi-a recomandat un unguent, am facut si o pauza de antrenamente de 5 săptămâni, iar dupa acea pauza m-am apucat din nou si fac si acum, nu mai am probleme însă imi trosneste coloana când ma întind (nu am dureri) însă ma îngrijorează mai ales ca am sesizat un spatiu mai mare intre vertebrele t3 si t4 decât la restul. Vreau sa precizez si ca in ultimii doi ani am crescut de la 1.73 la 1.80 ceea ce pentru mine a fost destul de mult deoarece inca din generala eram foarte mic de statura si am avut o crestere lenta.Am 18 ani, 68 de kg si in acesti doi ani de antrenamente am pus 13 kg.Imi poate spune cineva daca a mai avut probleme cu zgomotele produse de coloana, si daca a fost ceva grav sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Este ok, să faci sport acasă, dar trebuie periodic să mergi la un control de rutină. Ești în creștere, medicul îți va spune dacă coloana îți oferă mobilitatea optimă și dacă spațiul între vertebrele t3 și t4 nu se va reflecta mai târziu asupra sănătății tale.

2 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

E normal sa-ti pogneasca coloana.Adica eu la scoala ma intorc busc spre dreapta cand stau prea mult intr-o pozitie ca intepenesc si imi pocneste.Stai calm, ca la toti pocneste.Si cand ma indrept acum pe scaun face la fel. Daca n-ai dureri e ok.

| Adrian1555 a răspuns:

Pocnesc oasele
Asa e la toata lumea
Mai ales cand te pui pe bara de tractiuni pentru ca atunci te intinzi la maxim
Imi poti spune insa cum esti dupa acesti ani de antrn?
Vreau si eu sa ma apuc si vreau sa stiu daca am rezultate