| dragosvalentin69 a întrebat:

Am 16 ani si 1.73, daca trag de fiare e posibil sa nu mai cresc? Fac tractiuni la bara, flotari ( cu un ghiozdan de 12-13 kg in spate ), abdomene - de 2 ani ( mai mult vara ). Pot sa spun ca am facut ceva muschi. Acum mi-am facut un program de lucru:
Luni: piept+abdomen.
Marti: biceps+antebrat.
Joi:spate+umeri+trapez.
Vineri: triceps+abdomen.
Miercuri, sambata, duminica-pauza. Inainte faceam zilnic toate exercitiile acestea, dar mi-am dat seama ca ii supraantrenez.

E posibil sa mai cresc macar pana la 1.80++?
big grin

4 răspunsuri:
| mFlorian a răspuns:

Orice exercitiu ce pune presiune pe coloana este interzis ca sa zic asa pana termini cu pubertatea.

| WhiteStorm a răspuns:

Câteva exerciții(nu mai mult de 30) nu strică sunt bine venite.Dar nu sunt recomandate copiilor și nu le fă zilnic pentru că mușchii vor apăsa pe coloană și îți vei opri creșterea.Ai timp de sală când o să crești lasă sala acum nu merită la vârsta asta. Poți începe să faci sală de la vârsta de 21 de ani.Dar dacă chiar vrei să te apuci de sală nu îți lucra mușchii mai mult de 3-4 zile pe săptămână.Ca să te asiguri că nu faci burtă mai bine ai practica un sport decât să practici culturismul.Ai timp la 19-21 de ani de sală când corpul tău și-a terminat pubertatea. Până atunci mai bine du-te și practică un sport decât să îți oprești creșterea cu supra antrenamentul.

De crescut nu știu dacă mai poți crește dacă spui că faci sală de 2 ani e posibil ca deja să îți fi oprit creșterea.

| dragosvalentin69 explică (pentru WhiteStorm):

Nu fac sala, ziceam ca de 2 ani ( adica doar vara: 2-3 luni pe an ) fac muschi acasa, abdomene, tractiuni, flotari - aceste exercitii pun presiune pe coloana?

| Xerolm a răspuns:

Poi depinde... daca faci forta nu mai cresti forta(sa fii mai puternic) daca faci masa musculara(doar pentru aspect) atunci cresti in continuare fara griji happy.