| Bogdanpalintineanu a întrebat:

de la otita medie netratata se poate afecta auzul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Nu.
Ar mai fi de stiut.
Otita se manifesta diferit la copii fata de adulti. Copiii au mai multe dureri, adultii pot avea mai multe complicatii.
Otita e cauzata de virus (virusul racelii). De aceea doar medicul trebuie sa stabileasca daca e cazul de dat antibiotic.
Otita trece de cele mai multe ori de la sine in 2-3 zile.
Copiii mici trebuie sa revina la un control dupa 3 luni daca au avut la ambele urechi.
La inflamare poate sa se sparga timpanul. Nu e periculos, se reface.
Auzul poate sa fie afectat temporar, din cauza ca nu se mai egalizeaza presiunea in ureche.
In conluzie, otita nu trebuie in primul rind tratata, ci diagnosticata. Ca in multe alte cazuri, corpul lucreaza, medicul si pacientul supravegheaza.

1 răspuns:
| Dinna_Dina_2001 a răspuns:

Nu, stai liniștit.