| Anonim_6126 a întrebat:

Ce urmari poate avea scolioza :-s?
Scolioza netratata poate afecta ceva straight face?

Mcc >big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Functia pulmonara poate fi afectata in scolioza severa. Deformarea afecteaza expansiunea plaminilor determinind defect restrictiv. Desi dispneea nu este frecventa la copii, poate apare la adulti in functie de severitatea scoliozei. Anomaliile cardiace pot fi asociate cu scolioza idiopatica. Vreau sa-ti spun ca am avut o pacienata gravida cu o scolioza de grad mare, care, dupa cezariana a intrat in coma, din cauza decompensarii cardio-pulmonare. Din fericire pentru ea si familia ei, a scapat in final, cu viata. In concluzie, deformarile coloanei nu sunt de neglijat!

mira
| mira a răspuns:

Se deformeaza coloana.Imediat la doctor.Se poate trata si opri cu exercitii recomandate de medic.

| Johnny2010 a răspuns:

Poate avea urmari fatale ( ai auzit de Cocosatul de la Notre-dame?). Lasand gluma la o parte, poate avea urmari neplacute insa cel mai bine este sa consulti un medic si sa faci tratamentul si exercitiile de indreptare a coloanei pe care ti le da el.

| raluka_8394 a răspuns:

Da am 14 ani si am scolioza dar port un corset

| Anonim_6126 explică:

Am scolioza de vreo 3 ani. si am fost la medic si mi-am facut corset. da nul suport. straight face E deranjant. Acm mi-a ramas michee hee.
Si app. acele exercitii le-am facut timp de 6 luni eram prea ocupata cu sc si asa ca m-am lasat de ele :-ss.

| Alle_3959 a răspuns:

Da.Poate afecta multe.Chiar foarte multe! Stiu asta pentru ca si eu am scolioza.Ea evolueaza: de la o mica scolioza poate ajunge la scolioza de gradul 4(monstruos I don't want to see foarte uratsad) sau poti face operatie (si aste e uratasad ca nu se stie daca te vindeci dupa operatie... dupa operatie poti sa ramai cu bazinul stramb sau alte chestii nasoalesad