| WeKK a întrebat:

de la tetanos poti sa ametesti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Simptomele sunt spasme tonice intermitente ale musculaturii voluntare. Spasmele maseterilor dau denumirea de falca inclestata.

Perioada de incubatie variaza intre 2 si 50 de zile (in medie, 5-10 zile). Cel mai frecvent simptom este ridigitatea mandibulei.

Alte simptome sunt inghititul dificil; agitatia; iritabilitatea; redoarea cefei; rigiditatea bratelor sau a picioarelor; celafeea; febra; durerea de gat; frisoanele si spasmele tonice. Mai tarziu, pacientul are dificultati de deschidere a gurii (trismus). Spasmul musculaturii faciale produce o expresie caracteristica de zambet fix si ridicarea a sprancenelor (risus sardonicus). Pot aparea rigiditatea sau spasmul musculaturii abdominale, cervicale si a spatelui - chiar opistotonus. Spasmul sfincterian poate determina retentie urinara sau constipatie. Disfagia poate interfera cu hranirea. Spasmele tonice generalizate caracteristice, dureroase, cu transpiratie profuza, sunt precipitatea de perturbari minore, ca un curent de aer, un zgomot, sau o miscare. Starea psihica este, de obicei, echilibrata, dar coma poate aparea dupa spasme repetate. In timpul spasmelor generalizate, pacientul este incapabil sa vorbeasca sau sa tipe din cauza rigiditatii peretelui toracic sau spasmului glotic. Spasmele interfera si cu respiratia, determinanad cianoza sau asifixie faciala. Cauza imediata a mortii poate sa nu fie vizibila.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Netratat, duce direct la moarte.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De la tetanos poți sa paralizezi.Mama mea a fost in situație si a fost paralizata, dar s-a vindecat.Asta când era adolescenta.

| GulubuntzBudulush a răspuns:

?