| Mohican a întrebat:

Salut TPU,

De la un timp se tot anunta aceasta 'epidemie' in Romania cum ca daca esti gripat trebuie sa te duci la medic.

Ideea este in felul urmator, de aproximativ 2-3 saptamani am inceput sa tusesc si sa am acel 'suier' cand respiri. Ma pot abtine din a nu tusi, nu simt nevoia. Insa atunci cand incerc, tusesc foarte tare, la sensul ca aproape ma dor plamanii.

Am incercat sa urmez tot felul de sfaturi, am baut ceai, am mancat miere, am folosit un fel de aerosol insa degeaba.

Ce mai vreau sa precizez este ca am fost fumator si ca in ultimul timp am reusit sa le raresc foarte mult tigarile, poate fi asta o cauza?

Considerati ca ar trebui sa vizitez un medic?
Nu am nici un alt simptom, pur si simplu tuse.

Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Mergi la medicul de familie, cel mai probabil ai o bronhopneumonie si iti va trece cu antibiotic dat pe reteta

| Mohican explică (pentru AdelinaC):

Multumesc si scuze pentru raspunsul intarziat!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa inhalatii si gargara cu ceai de musetel, sarat la saturatie.
Iti va curati si dezinfecta caile respiratorii.

| romeo78 a răspuns:

Da, dar nu la spital. La medicul de familie, ca să vă îndrume cum trebuie!

| Tha_Lori_1994 a răspuns:

Da,mergi mai bine la doctorul de familie.gripa nu ai, ai fi fost la pat deja? sau poti incerca ceai de ceapa 3 cesti pe zi, scarbos, dar te ajuta la tuse, cel putin pe mine ma ajuta