| RrEe4 a întrebat:

De un an de zile am o problema.Dimineata in jur de orele 9-10-11 imi apare pe campul vizual o pata gri ce se extinde.Dupa un timp aceasta pata se retrage.Am fost la consult si doctorul mi-a spus ca este o oboseala a ochiului si ca trebuie sa iau niste vitamine.Am facut timp de o luna tratamentu prescris de medic si dupa 1 luna de la terminarea tratamentului mi-a aparut din nou acest simptom.Eu am 17 ani.Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nomoretears1111 a răspuns:

Nu vreau sa crezi ca ceea ce citesti aici poate sa tina loc parerii unui medic avizat. Insa eu am niste sfaturi pentru tine: tinand cont ca ai 17 ani, ca esti in crestere, este bine sa te gandesti la tot felul de carente de vitamine si minerale. Cel mai bine este sa mergi la medicul de familie, sa ii expui situatia si sa iti dea trimitere pentru analize multiple. Stiu ca pateam si eu frecvent ceea ce descrii tu, tot la o varsta apropiata de a ta. A reiesit ca eram extrem de anemica si ca avea si calcemia scazuta. A fost nevoie de luni multe de tratament cu vitamine si minerale. In plus, s-a urmarit si circuatia periferica, pentru ca este posibil ca si aceasta sa dea simptome ca cele ale tale, daca este defectuoasa. Nu cred ca trebuie sa te sperii, ci doar sa tratezi cu seriozitate. Asadar, urmareste nivelul hemoglobinei, al calciului si convinge-te ca ai circulatia periferica si cerebrala asa cum trebuie. Multa, multa sanatate!

| RrEe4 explică (pentru nomoretears1111):

Am fost la un doctor oftalmolog.Nu era un medic oarecare.Mie imi era frica sa nu am glaucom.

| nomoretears1111 a răspuns (pentru RrEe4):

Sunt sigura ca ai mers la un medic foarte bun! Si mai sunt sigura ca acel glaucom de care te-ai temut te va ocoli toata viata, nu are ce sa caute la tine! happy Sper din suflet sa gasesti medicul care sa iti rezolve problema! Sanatate maxima si pofta de viata!

5 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Este posibil sa fie si daca te uiti la ceva luminos ca de exemplu te uiti catre soare sau dormi cu fata catre geam, nu stiu daca se gaseste pe aici vreunul care sa stie, sa iti spuna ce se intampla cu ochii tai dar trebuie sa mergi la un alt medic.
Mult Succes!

| koko3475 a răspuns:

Schimba medicul...

| bernylory a răspuns:

Da,asa este dr are dreptate, nu este nimic grav.si mie mi se intampla.