| Moggy a întrebat:

De vreo 2 luni cred eu ca am o dereglare la tranzitul intestinal in sensul ca nu prea mai fac scaunul cum trebuie. De obicei fac dimineata de vreo 2 ori scaun foarte apos. Nu am dureri abdominale senzatii de oboseala sau sangerari.
Ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Ai nevoie de fibre alimentare. Acestea se găsesc în cereale integrale/pâine integrală.
Caută să nu mai consumi dulciuri (măcar până te faci bine), deoarece zahărul produce fermentație în stomac.
Să nu bei apă în timpul mesei, ci doar înainte de masă cu 30 minute, și după ce ai mâncat la 1 oră.
Există și la farmacie pastile împotriva scaunului moale. Trebuie să ai grijă ca să nu cazi in extrema cealaltă și să te constipi. Este normal ca să nu mai simți nevoia să mergi la toaleta vreo 2 zile.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca timp de 2 saptamani ai in continuu diaree sau constipatie, acesta poate indica mari probleme la nivelul stomacului, intestinelor, colonului!
In asemenea cazuri trerebuie facute investigatii medicale urgente!
Mergi IMEDIAT la medicul tau de familie si ia trimitere pentru laborator si examinari de interne!

| Iote a răspuns:

Ti-ai schimbat regimul alimentar? Iei medicamente/suplimente pe care nu le-ai mai luat? Vezi care este cauza.