| mmariusnike a întrebat:

de vreo saptamana am furnicaturi groaznice pe fata, ma spăl pe fata si de doua ori pe zi dar tot nu îmi trece si nu am timp sa merg la dermatolog pentru ca maine plec din tara, sunt semne ale acneei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vinsieu a răspuns:

De o saptamana nu ai avut timp sa mergi la medic?
Nu, nu sunt semne pentru acnee. E mai grav. Mergi la un medic inainte de a pleca din tara.

| mmariusnike explică (pentru Vinsieu):

Nu am fost pentru ca ma gandeam ca e o banala iritatie de la o crema si o sa treaca

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acneea nu produce furnicaturi pe fata, la acnee ies niste bube si atat.
In general, cand apar furnicaturi in brate, picioare, fata, pot fii semne neurologice. Mergi la un medic, pentru ca poate fii grav!

| mmariusnike explică (pentru Violleta2022):

Am avut probleme in trecut, dar am asociat furnicaturile cu o acnee sau o simpla iritatie

| Violleta2022 a răspuns (pentru mmariusnike):

Acneea clar nu produce furnicaturi.
Iar iritatia si alergia, produc doar mancarimi, nu furnicaturi.