| UserDeBucuresti a întrebat:

Salut TPU, din noulaughing, am o intrebare. Daca eu am facut exercitii, cam 2 ore de exercitii si dupa fiecare exercitiu am baut apa. Si dupa ce am facut exercițiile alea, am mancat paste cu ton, undeva la 300 calorii. Mai au vreun rost exercitiile pe care le-am facut? Sau trebuie sa mananc inainte si dupa sa fac exercitiile? (O sa ies la alergat la ora 18:30 pana la 20:00) sa alerg 3 km sau mai mult. Deci mai au vreun rost exercitiile alea, daca eu mananc dupa ce le fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiSpeedster a răspuns:

Nu mânca cel puțin o oră înainte de exerciții, oricare ar fi ele. Sau mănâncă o porție mică, ceva bogat în nutrienți, gen o banană. Nu vrei să alergi cu burta plină. Dupa efort, lasă un timp să se liniștească organismul tău. Hidratează-te bine, fă un duș, eventual bea ceva cu electroliți gen gatorade, powerade, sau un shake cu proteine. Lasă măcar 20 de minute să treacă până când mănânci.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Masa trebuie sa fie la peste 30 minute DUPA ce faci sport, nu imediat.
Pastele fainoase, painea, pizza si alte cereale si fainoase NU au ce cauta in hrana ta, daca vrei sa slabesti!
mananca salate, mananca legume, mananca rosii si castraveti, dar nu paste fainoase!

| UserDeBucuresti explică (pentru Violleta2022):

Cel mao bun raspuns, mersi

| Brizbriz a răspuns:

A fost un film de razboi
cu un comandant militar... SADIC, caruia ii placea sa isi bata joc de soldati
asa ca una dintre "poante" a fost ca le-a adus cele mai bune paste, italiene, cu sos cu, carne... YUMMY

apoi i-a scos la alergat fortat... peste jumatate din ei au dat la rate

inainte de sport, MAI ALES UNUL IN CARE "TOPAI" (gimnastica aerobica, alergat, arte martiale, etc.) NU se mananca inainte, apa trebuie sa bei moderat, iar daca, chiar iti trebuie, atunci bea niste suc de fructe cat mai dulci, nici ala foarte mult pana nu termini sportul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omule, mai intai se mananca ce naiba si stai vreo o ora ca sa se aseze mancarea.

| DovleacTurbat a răspuns:

Sportivii de performanță, in timpul sezonului de 'bulk', se trezesc inclusiv noaptea sa mănânce pentru a-și acumula toți nutrienții necesari, iar tu întrebi dacă "au vreun rost exercițiile" daca ai mâncat după ele... laughing)