| mihaiion910872 a întrebat:

Miercuri seara am fost operat de apendicita iar duminica am fost externat, mi s-a spus sa nu mananc mult pana am primul scaun însă luni l-am avut, am voie sa mananc ce vreau acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Rana se vindeca in cca. 4-6 saptamani, timp in care rebuie sa mananci dietetic (fara carne projita, mancaturi care fac constipatie, ets.).

| darrio2007 a răspuns:

Nu, că probabil asta a si fost cauza de ai ajuns la operatia de apendicita. Pentru ca ai mancat ce ai vrut.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai voie, cel putin o lună respecta regimul dat de medic nu ai vrea sa te reintorci la el cu infectie sau desfacerea operatiei.Nu mori daca nu maninci ce vrei, dar poti murii daca te indopi cu prostii si nu asculti de medicul care te a operat, acum ai voie supă ciorba iaurt fructe, nu mincate una după alta, paine integrala sau neagra, fara sucuri fara fast food, fara cartofi prajiti si mec, alea uita le o perioada.

| dannyel86 a răspuns:

Operatia de apendicita necesita o perioada de dieta (mancaruri usoare), precum si evitatea efortului intensiv.
Menajeaza-te cat poti, pentru ca organismul sa aiba timp sa se refaca si sa poti duce din nou o viata normala. Nerespectarea acestor reguli imediat dupa operatie poate duce la complicatii nedorite, care pot pune sanatatea in pericol.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu ce vrei, nu poți dulciuri, fast food sau mancaruri procesate.Mai lasă un pic organismul sa se vindece.
Nu de alta, dar sa nu se agraveze, de asta zic

Răspuns utilizator avertizat