Întrebare recomandată | Floryn103 a întrebat:

In urma cu 5 zile am fost operat de apendicita si trebuie sa tin un regim alimentar.Am inceput sa mananc carne fiarta, si tot ce este nevoie dar maine ma duc la un majorat si va intreb daca as putea manca pizza sau cartofi prajiti sau diverse sortimente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LexiEla a răspuns:

Iti spun din experienta. Eu cand am fost operata de apendicita aveam vreo 14 ani. Imediat dupa operatie si dupa trecerea anestezicului, adica vreo 2-3 ore, maica-mea mi-a dat sa mananc cartofi prajiti si pulpe de pui si nu am avut nimic. Tu ai deja 5 zile, deci nu va fi nicio problema sa mananci pizza sau alte sortimente de mancare. Regimul alimentar e ca sa nu iti solitice corpul prea direct, deci stai fara griji in legatura cu ce poti manca sau nu.

5 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Ai putea sa te duci dar sa te abtii de la ce nu ai voie. Cei de acolo vor intelege, cu siguranta. Petrecerea nu inseamna ghiftuiala si betie!

| nirocino a răspuns:

Este prea devreme pentru aceste alimente, dacă faci asta o faci pe pielea ta, sunt multe riscuri. Două săptămâni după operaţie se ţine regimul indicat de medic, la fel efortul fizic. Deci nu! Baftă!

| pufosicaa a răspuns:

Nu nu ai putea, stiu din propia mea experienta big grin, s-a agravat mai tare 9, (bine la mine a fost mai grav mi-a bagat un tub in operatie :C )

| Kappy1325 a răspuns:

Nu, nu e bine sa mananci ce nu ti-a recomandat doctorul, risti sa ti se unfle operatia si daca nu te operezi de urgenta, este foarte grav

| Theto97 a răspuns:

Nu ai voie sa mananci nimic prajit.
Incearca sa mananci foarte multe legume fierte ca te ajuta foarte mult.