| AmaZ1nG a întrebat:

Dupa ce fac cateva exercitii pentru abdomen ( crunches/abdomene) ma doare burta/abdomenul, dar durerea asta dispare dupa ce ma opresc din exercitii. Dar acum 2 zile am facut mai multe exercitii ca de obicei si ma doare burta de 2 zile(durerea nu este mare). Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| nugasescusernameliber a răspuns:

Inainte de a incepe exercitiile fa o incalzire. Poti incerca intinderi usoare sau putin cardio. Nu te ridici din pat si brusc abdomene. Muschii trebuie incalziti.
Poate fi si o lipsa de conditie fizica sau exercitii prea grele. pana iti tonifici putin musculatura abdominala incearca programe de pe Youtube de "beginners abs" sau chiar "standing abs" - la astea lucrezi abdomenul din picioare.

3 răspunsuri:
| Taticu1337 a răspuns:

Pai. Durerea ta este ceva normal. Daca simti acea durere aka febra musculara. Asa se lucreza muschiul. Asa e si cand mergi la sala. Daca nu ai acea durere inseamna ca muschii nu lucreaza si ca tragi prea putin. Muschii dupa ce se invata tot te doare dar numai putin. Deci da, este ceva normal. Sper ca ti-a fost de ajutor