| sergius21 a întrebat:

Dupa o operatie la o masea stomatolgul mi-a prescris sa iau augmentin care contine 825mg axmoxicilina, 125mg acid clavulanic, dupa ce iau acest medicament cam la 2-3 ore simt ca imi ataca ficatul.simt o durere incomoda la stomac langa ficat, dar dupa 5-10 minute dispare? despre ce sa fie vorba

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Augmentinul este un antibiotic puternic ce se metabolizeaza la nivelul ficatului. Ia-l intotdeauna dupa ce mananci si adopta pe perioada tratamentului o alimentatie usoara( fara grasimi, prajeli, condimente si conservanti ) ca sa nu suprasoliciti ficatul mai mult decat e necesar. Zilnic mananca iaurturi, pentru a evita dezechilibrul florei intestinale. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

N-are nici o legatura cu ficatul, ficatul nu doare niciodata. Te doare mai degraba stomacul sau duodenul.

| MeUFO a răspuns:

Bună! Fireşte este un efect secundar al antibioticului, după cum ţi-ai şi dat seama. Ai grijă să mănânci bine înainte de a lua medicamentul şi eventual în perioada în care îl iei să mănânci lucruri mai uşoare: supe de zarzavat, carne de pui, salate, fructe. Sănătate!
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/

| Anonim_4998 a răspuns:

Se poate sa fie prea puternic pentru tine.Mai bine mergi din nou la doctor si spune-i simptomele pe care le ai pentru ca nu este bin.