| tom11 a întrebat:

Daca sunt alergic la penicilina pot lua Augmentin?, mi s-a spus de mic ca sunt alrgic la penicilina, si acum am o infectie la masea doctorul mi-a prescris Augmentin, 875 mg/125mg, dar totusi imi este frica sa iau, de eventualitatea unei reactii alergice, as putea sa-l iau linistit sau sa iau altceva in loc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Augmentinul nu contine nici o substanta inrudita cu penicilina, asa incat nu ar trebui sa fii ingrijorat. Eu sunt alergica la Penicilina, dar pot lua augmentin fara probleme. Singura chestie este sa nu fii alergic si la unul din componentele lui. Eu, de exemplu, sunt alergica si la tetraciclina, desi nu are nici o legatura cu penicilina (sunt alergica la capsuni si la smantana, de exemplu, fara ca intre ele sa fie vreo legatura).

3 răspunsuri:
| piciuk a răspuns:

Dar tu nu i-ai spus medicului tau ca esti alergic la penicilina, sau el nu stie, ma gandesc ca e doctorul tau de familie.

| Babydoll_4700 a răspuns:

Citeste prospectul si vezi ce substante contine Augmentinul. Daca are penicilina, nu-l lua. Sau poti lua Oxacilina, care este un antibiotic eficient. Insanatosire grabnica!

| Bianca_4346 a răspuns:

Si eu sunt alergica la penicilina si iau augmentin fara probleme.Asa cum spune si Brigaela, daca esti alergic la unul din componentele lui mai bine nu lua.