| Popescu1Andrei2 a întrebat:

ecranul calculatorului sau a telefonului este mai bine sa il ti intunecos sau luminat? Ma refer pentru ochi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Du-l la doctor, daca ai postat in "Sanatate".

Este mai bine sa-l pui in fucntie de lumina ambientala, in asa fel inca sa nu trebuiasca sa te chiorastica sa vezi ce e pe telefon cand e soare afara si nici sa nu te orbeasca cand intuneric.

3 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Daca vrei pentru ecranul la calculator poti folosi aplicatia asta: https://justgetflux.com/
Eu am folosit cam juma de an ca lucram noaptea pana tarziu pe pc. Si daca te uiti la un film poti sa o dezactivezi.
Sunt si alternative pentru mobil.

| Anonim141297 a răspuns:

Sunt de acord cu ce a spus CuriousStuff, dar poți lăsa luminozitatea la jumătate și este cel mai folositor, căci nu mai este nevoie să-l potrivești mereu în funcție de lumina din locul în care te afli.

P.S.: Dacă folosești telefonul pe timpul nopții, ar trebui să folosești o lumină mai caldă.

Dacă ai IPhone poți regla asta din Configurări -> Afișaj și Luminozitate -> Night Shift. La telefoanele Android, sincer îți spun, nu prea mă pricep.

Sper că te-am ajutat!

| Albinuta1234 a răspuns:

Pai seara cand este mai intunecat in camera luminozitatea sa fie mai mica ca te deranjeaza la ochi, iar cand esti afara mai mare pentru ca este lumina puternica. App asa mi-a spus doctora mea de ochi. Sper ca ti.am fost de folos happy