| anonim_4396 a întrebat:

Este bine ca la 12 ani sa am inaltimea de 1.43?
Si am auzit ca hormonii de crestere merg numai daca te culci inainte de 01:00, ceva de genul. E adevarat?
Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adeee20 a răspuns:

Pentru ce ai avea nevoie de hormoni de creștere?
Ai doar 12 ani, ești în plină dezvoltare, care-i motivul pentru care ai vrea să-ți dai propriul metabolism hormonal peste cap?
Baieții în general se dezvoltă până pe la vârsta de 20-22 de ani, eu zic că mai ai timp să crești, abia apoi să-ți pui problema altfel.
Plus că, dacă și părinții tăi sunt mai mici de înălțime, înseamnă c-așa ți-e constituția...nu ai avea ce sa faci. happy

| anonim_4396 explică (pentru Adeee20):

Nu, parintii mei nu sunt mici de inaltime, oricum mersi pentru raspuns.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Adeee20):

Aaaa. auzi, stii ca propriul tau corp creaza hormoni de crestere? adica gen CU EI CRESTI. si la 12 ani daca ar lua HGH (hormoni de crestere luati din exteriorul sursei proprii. adica propriul corp) sa te rogi la toti sfintii ca metabolismul sa fie singurul lucru pe care il dai peste cap.
daca voiai sa ii dai o explicatie o faceai asa: pubertatea la barbati incepe in general pe la 14 ani, varsta la care testosteronul (vai, asta e hormon de crestere. si al naibii este produs de corp. urat, nu crezi?) incepe sa fie produs de...ah, propriul corp, la nivel din ce in ce mai mare pana pe la 17 ani (explozia de testosteron in corpul barbatilor). si pana la 17 ani se face cat un munte. ca in aia 3 ani creste cu pana la 40% din cat a crescut de mic pana inainte de pubertate. daca la 12 ani are 1.42 pana la 17-18 ani are sanse sa prinda 1.80 pe putin. si asta cu hormoni de crestere produsi de propriul lui corp.

ps. nu conteaza parintii, el se poate arunca in neam la bunici, matusi, unchi. geneticul tau nu este dictat DOAR de parinti. ca acestia au luat geneticul de la parintii lor si tot asa. am prieteni cu bunici de 1.90, parinti de 1.70 si copilul acestora la 206 cm. si cand ii vezi parintii ca ii vin cu fruntea la piept toti se intreaba cu cine seamana.
pss. si ai ce sa ii faci. geneticul il poti influenta prin alimentatie si sport. daca tu genetic esti structurat sa zicem sa ai 1.70 inaltime, cu destul sport si nutrienti utili corpului il poti arunca in 1.75. este o marja de eroare pe care geneticul o trece prin ceva nou. nimic din ce are omul ca structura genetica nu este batuta in cuie, nu geneticul (cresterea in inaltime, masivitate), nu metabolismul. cu toate daca ai cap poti jongla

| Adeee20 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ohh...nu ai fi preferat să-i explic tot mecanismul hipotalamus-hipofiză-glandă prin care acționează hormonii de creștere asupra orgamismului? Creșterea cui ce anume inhibă, iar scăderea cui stimulează ce? Ești culmea, are doar 12 ani, să fim serioși.
Și dacă se apucă să ia hormoni, riscă să-și inhibe propria secreție de hormoni, dar e mai simplu să-i explici că nu e bine. Va înțelege când crește și de ce.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Adeee20):

Ai zis. pentru ce are nevoie de hormoni de crestere ca faci x, y, z daca iei. cand el a intrebat daca hormonii de crestere (ai lui, logic din formularea intrebarii sale) functioneaza in conditia sus mentionata. tu ce ai inteles din intrebarea lui? ca vrea sa ia hormoni de crestere? doar a intrebat daca aia ai sai functioneaza daca se culca la 1 dimineata, nu altceva

| Adeee20 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Da,ai dreptate.
Eu am înțeles că vrea să ia hormoni de creștere.
Îmi cer scuze pentru neînțelegere.

Hormonii au un -timp- al lor, dacă pot să spun așa.
La unii secreția maximă e ziua, pe când la alții noaptea.
Și da, sunt influențați de odihnă, inaniție, malnutriție, stres etc.
(Asta legat de ce a întrebat de fapt).

Scuze încă o dată! happy

11 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu te lua dupa Adeee20 ca e pe langa. corpul produce propriul sau hormon de crestere. nu este neaparat sa il iei din pastile (HGH si afecteaza multe la corp, este la acelasi nivel ca steroizii la efecte secundare). hormonul de crestere este influentat de alimentatie si somn. adevarat, sunt 4 ore care este bine sa le prinzi (somnul va fi mai bun, te trezesti mult mai odihnit). aceste ore sunt 23-01 si 5-7 dimineata. teoretic, daca dormi intre 23-7 te trezesti fresh, practic, nimic nu este dovedit stiintific. tu esti baiat. pubertatea ta incepe la 13-14 ani si se duce pana pe la 16-18, depinde de la om la om. aia este perioada cand te vei dezvolta fizic foarte mult (par pe fata, zona intima, ingrosarea vocii, latirea in umeri si spate, inaltare, ingrosarea incheieturilor). toate gratiei corpului tau care va crea testosteron (aham, asta este hormonul ala de care vorbeai tu). nivelul testosteronului poate varia de la om la om, dar si din alimentatie (unele mancaruri maresc cantitatea de testosteron creata de corp). pentru ce alimente poti sa te uiti pe youtube si scrii la search "foods that increase testosteron". de la oua, spanac, carne. de aceea nutritionistii cu cap pe umeri sunt impotriva vegetarienilor. corpul are nevoie de proteina de origine animala, cat si de alti nutrienti gasiti doar in produsele animaliere pentru o functionare corecta.

| Adeee20 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Nu i-am zis nicidecum să ia pastile. happy
La fel i-am explicat și eu, că e în plin proces de dezvoltare și n-are nevoie.

| Ben00 a răspuns:

Chiar inainte de 22.00.
Se recomanda sa dormi intervalul 22-01.00.

| bula2014 a răspuns:

Da este bine. eu am auzit ca merg numai intre intervalul 2:00 si 3:00

| yonutz994 a răspuns:

Si de asta iti faci tu griji? Culcate linistit ca tot vei creste indiferent la ce ora te culci.

| EmoGirl15 a răspuns:

Fiecare se dezvolta dupa natura lui, unii mai repede, unii mai incet. Nu trebuie sa iti fie rusine ca esti prea scund, sau prea inalt pentru varsta ta. Unii au inaltimea de 1.60 de la 11 ani, unii 1.45.Nu ar trebui sa recurgi la hormoni de crestere avand in vedere ca ai doar 12 ani si ca baietii se dezvolta intre varsta de 12-16 ani.Nu e nimic anormalwinking Sper ca te.am ajutat. Funda?